Rosatom přímo řídí ruská vláda, není to vhodný partner pro dostavbu Dukovan, přiznává Drábová
Zjištění bezpečnostních složek, podle kterých stáli za výbuchem muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 příslušníci ruské tajné služby GRU, zřejmě ovlivní i dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si už nedokáže představit, že by do tendru byl přizvaný ruský Rosatom.
Čtěte také
„Na mém vnímání události posledních dnů nic nezměnily. Ruskou federaci, z hlediska režimu, který je tam momentálně u moci, nepovažuji za vhodného partnera,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Poukazuje na to, že Rosatom je přímo řízen ruskou vládou a prezidentem Vladimirem Putinem a prosazuje ruské zájmy. „Nepomyslela jsem si, že metody, které Rusko používá k prosazování svých zájmů v jiných částech světa, budou použity i u nás,“ dodává.
Musím být neutrální
Vyhodnocení geopolitických aspektů a rizik je součástí výběru dodavatele a zodpovědností investora i celé politické reprezentace. „Je rozhodnutím investora, potažmo vlády, koho osloví, či neosloví,“ konstatuje s tím, že jí vedený úřad musí být neutrální a nestranný a soustředit se jen na otázky jaderné bezpečnosti.
Drábová se nedomnívá, že by snížení počtu účastníků tendru mohlo celý projekt prodražit. K tomu by mohlo dojít jen pokud by došlo ke zdržení výstavby či pokud by se objevily neočekávané vícenáklady.
Čtěte také
Je pak prý na dodavateli, aby si to smluvně ošetřil: „Jde to udělat. Podívejme se na finské Olkiluoto. Má spoustu problémů, ale finská společnost TVO velmi úspěšně uplatňuje sankce u francouzské Arevy za nedodržení parametrů smlouvy. Takže vícenáklady jen z menší části jdou za investorem,“ uvádí.
Připouští, že výstavba finské jaderné elektrárny má už desetileté zpoždění, zároveň jde ale o první reaktor svého druhu, a s tím jsou vždy spojené potíže. Důvodů je ale víc.
„Evropské právo je velmi preskriptivní k tak velkým investicím – podívejte, jak stavíme dálnice nebo rychlostní železnice. Povolovací procesy jsou natolik komplikované, že se ty stavby významně prodlužují ještě předtím, než se kopne do země. A Evropě se také často mění podmínky v průběhu stavby,“ vysvětluje Drábová.
Kdy by se mělo začít s dostavbou Dukovan? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Dostavba Dukovan bude složitá. Proč to komplikovat geopolitickými riziky, ptá se vládní zmocněnec
„Riziko zapojení Ruska nebo Číny do projektu znamená riziko být pod nátlakem v okamžicích krizí a být vydíratelní po dlouhé roky během celé doby výstavby,“ říká Bartuška.
-
Firmy z Ruska a Číny pomohou u Dukovan stlačit cenu dolů, říká Havlíček. Nedůstojné, reaguje Fischer
Bezpečnostní složky se shodly a doporučily vyřadit z tendru na dostavbu Dukovan ruské a čínské firmy. Vicepremiér Havlíček (za ANO) je ale přesvědčen, že mají dostat šanci.
-
Petr Honzejk: Dukovany zmutovaly v cynickou mocenskou hru, která ohrožuje Česko
Dění kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany je nanejvýš podivné. Pokusme se vysvětlit, co za ním může být.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.