Rosatom přímo řídí ruská vláda, není to vhodný partner pro dostavbu Dukovan, přiznává Drábová

19. duben 2021

Největší audioportál na českém internetu

„Evropané se pídí po nulovém riziku, jakkoli takové neexistuje. A to věci opravdu velmi komplikuje,“ říká Dana Drábová. | Foto: Elena Horálková, Český rozhlas, Český rozhlas

Poslechněte si celý rozhovor Veroniky Sedláčkové

Zjištění bezpečnostních složek, podle kterých stáli za výbuchem muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 příslušníci ruské tajné služby GRU, zřejmě ovlivní i dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si už nedokáže představit, že by do tendru byl přizvaný ruský Rosatom.

Čtěte také

„Na mém vnímání události posledních dnů nic nezměnily. Ruskou federaci, z hlediska režimu, který je tam momentálně u moci, nepovažuji za vhodného partnera,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Poukazuje na to, že Rosatom je přímo řízen ruskou vládou a prezidentem Vladimirem Putinem a prosazuje ruské zájmy. „Nepomyslela jsem si, že metody, které Rusko používá k prosazování svých zájmů v jiných částech světa, budou použity i u nás,“ dodává.

Musím být neutrální

Vyhodnocení geopolitických aspektů a rizik je součástí výběru dodavatele a zodpovědností investora i celé politické reprezentace. „Je rozhodnutím investora, potažmo vlády, koho osloví, či neosloví,“ konstatuje s tím, že jí vedený úřad musí být neutrální a nestranný a soustředit se jen na otázky jaderné bezpečnosti.

Drábová se nedomnívá, že by snížení počtu účastníků tendru mohlo celý projekt prodražit. K tomu by mohlo dojít jen pokud by došlo ke zdržení výstavby či pokud by se objevily neočekávané vícenáklady. 

Čtěte také

Je pak prý na dodavateli, aby si to smluvně ošetřil: „Jde to udělat. Podívejme se na finské Olkiluoto. Má spoustu problémů, ale finská společnost TVO velmi úspěšně uplatňuje sankce u francouzské Arevy za nedodržení parametrů smlouvy. Takže vícenáklady jen z menší části jdou za investorem,“ uvádí.

Připouští, že výstavba finské jaderné elektrárny má už desetileté zpoždění, zároveň jde ale o první reaktor svého druhu, a s tím jsou vždy spojené potíže. Důvodů je ale víc.

„Evropské právo je velmi preskriptivní k tak velkým investicím – podívejte, jak stavíme dálnice nebo rychlostní železnice. Povolovací procesy jsou natolik komplikované, že se ty stavby významně prodlužují ještě předtím, než se kopne do země. A Evropě se také často mění podmínky v průběhu stavby,“ vysvětluje Drábová.

Kdy by se mělo začít s dostavbou Dukovan? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Veronika Sedláčková , Michael Erhart

Mohlo by vás zajímat