Rok 1989 a dezinformace o smrti Martina Šmída
Byly události 17. listopadu 1989 skutečně spontánní, nebo někým připraveny a promyšleně řízeny? Otázka, kterou si brzy po sametové revoluci položila zvláštní vyšetřovací komise Federálního shromáždění. Chod dějin tehdy významně uspíšila dezinformace o úmrtí Martina Šmída. Nepravdivá zpráva, o které toho dodnes moc nevíme, měla na pádu komunistického režimu svůj podíl. Do zákulisí vyšetřování nahlížíme v dokumentárním pásmu z roku 2004, připravil Milan Kudrys.
Pořad najdete na webu pouze do 9. ledna 2023.
Související
-
Návrat antisemitismu po listopadu 1989
Antisemitské projevy sílí zpravidla v souvislosti s výraznými společenskými otřesy a krizemi. Nejinak tomu bylo i při změně politického systému po listopadu 1989.
-
Lukáš Jelínek: Listopad 1989 nás mimo jiné naučil pokojně demonstrovat
Jsou věci, které pokládáme za samozřejmé, jako východ či západ slunce, a přitom samozřejmými nejsou. Stojí za nimi staletí zápasů a prolity kvůli nim byly hektolitry krve.
-
Tvoříme dějiny, vystřízlivění, deziluze aneb 17. listopad 1989
Debata Vertikály směřuje k 17. listopadu 1989. Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.