Tvoříme dějiny, vystřízlivění, deziluze aneb 17. listopad 1989
Debata Vertikály směřuje k 17. listopadu 1989. Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli. Dějinotvorná událost, pocit, že všechno se dá změnit, následné vystřízlivění, deziluze a zklamání.
Čtěte také
Byly tyto kroky logické, nebo jde o české specifikum? Kam se vytratila role církve, která byla ještě v listopadu 1989 nepřehlédnutelná? Jaký je význam občanského aktivismu dnes? A jak vnímají z dnešního pohledu známé havlovské heslo o pravdě a lásce? Ptá se Eva Hůlková.
V magazínu Vertikály se dozvíte, že prokuratura v Marseille vyšetřuje kardinála Ricarda. Přiznal se k zneužití nezletilé.
Ruský pravoslavný duchovní otec Nikandr byl odsouzen k pokutě sto tisíc rublů za kritiku války na Ukrajině. Řada náboženských představitelů zasáhla do předvolební kampaně v Brazílii. Přispějí teď ke smíření v rozdělené společnosti? I na to se zeptá Naděžda Hávová.
Poslechněte si celou Vertikálu v audiozáznamu.
Související
-
Bouřlivé Slovensko v listopadu 1989
Tvrdý zásah policie proti manifestaci studentů 17. listopadu 1989 vyvolal u české i slovenské veřejnosti odmítavou reakci.
-
Karel Hvížďala: 21. století začalo v roce 1989. Kdy skončí?
Zlo nelze přelstít. Zlo je třeba porazit. Teprve tato porážka by mohla znamenat konec 21. století.
-
Karel Hvížďala: Co se dělo po 17. listopadu 1989
Páteční policejní masakr na Národní třídě v Praze měl v rozjitřené atmosféře bumerangový efekt.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.