Tvoříme dějiny, vystřízlivění, deziluze aneb 17. listopad 1989

13. listopad 2022

Debata Vertikály směřuje k 17. listopadu 1989. Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli. Dějinotvorná událost, pocit, že všechno se dá změnit, následné vystřízlivění, deziluze a zklamání. 

Čtěte také

Byly tyto kroky logické, nebo jde o české specifikum? Kam se vytratila role církve, která byla ještě v listopadu 1989 nepřehlédnutelná? Jaký je význam občanského aktivismu dnes? A jak vnímají z dnešního pohledu známé havlovské heslo o pravdě a lásce? Ptá se Eva Hůlková.

V magazínu Vertikály se dozvíte, že prokuratura v Marseille vyšetřuje kardinála Ricarda. Přiznal se k zneužití nezletilé.

Ruský pravoslavný duchovní otec Nikandr byl odsouzen k pokutě sto tisíc rublů za kritiku války na Ukrajině. Řada náboženských představitelů zasáhla do předvolební kampaně v Brazílii. Přispějí teď ke smíření v rozdělené společnosti? I na to se zeptá Naděžda Hávová.

Poslechněte si celou Vertikálu v audiozáznamu.

autoři: Eva Hůlková , Naděžda Hávová , Adam Šindelář
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.