Rok 1960 a Chruščov v Americe
Jaký význam měla pro svět návštěva nejvyššího sovětského představitele Nikity Chruščova v USA v roce 1960 se zamýšlejí hosté Petrušky Šustrové. Chruščov zastával v letech 1953–1964 funkci prvního tajemníka ÚV KSSS a současně (1958–1964) i premiéra. Jeho vláda přinesla odhalení kultu osobnosti a částečnou destalinizaci Sovětského svazu, největší úspěchy kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky.
Podepsal se ale také na vyhrocení studené války do karibské krize. Také nechal tvrdě potlačit maďarské povstání. Svými straníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv.
Čtěte také
Pevně věřil v konečné vítězství komunismu a v „socialistické vymoženosti“, což ho dovádělo k výrokům typu „My vás (Západ) pohřbíme“ a podpoře levicových povstalců po celém světě. Také proslul bušením botou do stolu v OSN při své návštěvě USA v říjnu 1960.
Víc si poslechněte v Dokumentu Plus, ale jen do 13. listopadu 2022. V první části pořadu uslyšíte zajímavosti z domova i ze světa, které se staly v roce 1960.
Související
-
Kolchozník a generál. Když Chruščov a Eisenhower nechtěli ztratit tvář
Ty dva nejspíš máloco spojovalo, kromě toho, že se v roce 1953 ocitli v pozici dvou nejmocnějších mužů světa – Nikita Chruščov a Dwight Eisenhower.
-
Trojitý Brežněv, dvojitý Chruščov. Kde se vzala záliba komunistů ve „francouzském“ polibku
Komunisté už se nelíbají, dřív to ale bylo běžné a uvítací ceremoniály mezi vysoko postavenými komunistickými pohlaváry se bez soudružského polibku neobešly.
-
Nikita Sergejevič Chruščov: historky o kocourovi
Před 50 lety byl palácovým převratem z nejvyšších funkcí odstraněn sovětský vůdce Nikita Sergejevič Chruščov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.