Robot, který hltá beton

28. únor 2014

Demolice starých betonových staveb je zpravidla velmi náročný a složitý proces. Omer Haciomeroglu, švédský student designu a architektury, však vyvinul koncept speciálního robota, který by mohl být schopen automaticky a zároveň velmi ekologicky rozložit části betonových staveb, přičemž by došlo k recyklaci materiálu.

Jeho zatím ještě neexistující stroj se jmenuje ERO - Concrete Recycling Robot. Jeho úkolem je bez vyrábění zbytečného prachu a odpadu rozložit betonové panely a oddělit od sebe základní složky betonové hmoty. Robot by měl používat řezacího vodního paprsku o vysokém tlaku a díky následnému odsávání odděleného materiálu postupně redukovat betonové struktury.

Nadrobno rozdrcený materiál pak bude putovat prostřednictvím hadice do separační jednotky, kde od sebe budou odděleny voda, cement a nerostné plnivo (písek). Pevné složky skončí ve velkých pytlích, v nichž budou dopraveny na místo opakovaného zpracování do formy nové betonové směsi. Voda se během cyklu plynule vrací přímo zpět do primárního řezacího procesu, při kterém robot rozkládá beton.

Robot má být poháněn elektrickou energií, přičemž část energie se má vracet zpět přes turbulentní dynama, umístěná v cestě sání vzduchu. Jakmile bude proces likvidace betonových částí dokončen, na místě nezbyde žádná skládka či sutiny, což je dnes možné pouze tehdy, kdy jsou na tuto práci nasazeny těžké a hlučné demoliční stroje. Nemluvě o demolicích pomocí výbuchů. Dokonce i ocelová betonářská výztuž bude očištěna od betonu, prachu a rzi a může být znovu použita. Před zahájením činnosti si robot svůj segment stavby, tedy příslušné betonové bloky, které má rozložit, pořádně proměří a proskenuje.

ERO - Concrete Recycling Robot

Omer Haciomeroglu se svým konceptem beton “hltajícího” robota vyhrál Mezinárodní cenu za vynikající design (International Design Excellence Awards) ve studentské kategorii.

Zdroje: Discovery News, Inhabitat, IDSA, YankoDesign, Core77

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.