Robert Schuster: Orbánově systému začínají docházet lidi
Když před několika dny oznamovala maďarská prezidentka Katalin Nováková, že odstupuje z nejvyššího úřadu v zemi, vyvolalo to značné překvapení. Svým rozhodnutím reagovala na kritiku, jíž čelila za to, že před rokem udělila milost muži odsouzenému z krytí pedofilních zločinů.
Celá kauza sice pobouřila veřejnost a před sídlem prezidentky se po dobu několika dní konaly protesty. Neměly však zdaleka rozměr dřívějších masových demonstrací, kdy vyšli lidé do ulic kvůli vládním plánům na zavedení internetové daně či neuspokojivé situaci ve školství a zdravotnictví.
Čtěte také
Na straně druhé šlo ale o příliš citlivou věc, aby mohla prezidentka celou záležitost jednoduše „vysedět”. Pochopil to i premiér Viktor Orbán, který si zakládá na obhajování tradičních hodnot, což s sebou nese také prosazování přísných trestů pro mravnostní trestné činy. Proto maďarský premiér okamžitě oznámil prostřednictvím Facebooku, že předloží zákon, který by do budoucna vylučoval milost pro pachatele, kteří byli odsouzeni za zneužívání dětí.
Orbánova rychlá reakce ukázala, že ani po 14 letech, co je bez přestávky premiérem, ještě neztratil cit pro nálady veřejnosti. Zároveň tím ale také potvrdil, že otázka, kdo bude příští hlavou státu, není z jeho pohledu důležitá. O všem podstatném v zemi rozhodují premiér a jeho nejbližší okolí z vládní národně-konzervativní strany Fidesz. Celý tento systém fungoval dlouho jako dobře naolejovaný stroj.
Čekala je skvělá budoucnost
O to pozoruhodnější je, že v minulých dnech promluvil právě jeden z těch, kteří byli jeho nedílnou součástí: Právník Péter Magyar, jenž dosud patřil v rámci Fideszu k jakési aristokracii.
Čtěte také
Díky tomu měl majetek a vliv, zasedal ve vedení řady firem s účastí státu. Avšak dění okolo prezidentské milosti a hlavně způsob, jak média kontrolovaná vládou vyprovodila ve svých komentářích prezidentku z úřadu, ho prý přiměla k tomu, že začal otevřeně hovořit, jak funguje celý systém.
Jeho podstatou prý je, že stát a jeho ekonomiku řídí úzká skupina lidí, kteří bohatnou díky exkluzivnímu přístupu k lukrativním státním zakázkám, včetně těch, na něž poskytuje peníze Evropská unie. Magyar sám uvedl příklad z vlastní praxe, kdy měl dostat ze shora přikázáno, komu přidělit zakázku, přičemž její cena byla nakonec šestkrát vyšší než běžné nabídky dostupné na trhu.
Poznatek, že takto to v Orbánově Maďarsku chodí, asi není úplně objevný. Na něco takového dlouhodobě poukazuje nejen maďarská levicová opozice, ale i nejrůznější protikorupční organizace. V žebříčku Transparency International se Maďarsko kvůli tomu propadá. Za rok 2023 bylo vklíněno mezi Kubu a Moldavsko na 76. místě z 200.
Čtěte také
Obavy z možného rozkrádání veřejných peněz ve velkém stylu jsou také důvodem, proč Evropská unie zadržuje Maďarsku několik miliard ze svých fondů. Vláda v Budapešti musela přijmout opatření, jež má právě něčemu takovému zabránit. V Bruselu přesto panují pochybnosti, zda nejde jen o kosmetiku a jinak zůstane vše při starém.
Právě v brzké budoucnosti se mělo znovu rozhodovat, zda bude část z unijních peněz uvolněna či nikoli. Maďarská ekonomika, kterou tlačí k zemi dlouhodobě vysoká inflace, přitom kapitál zvenčí nutně potřebuje. Vedle toho se ovšem zemi nedostává jiného kapitálu, a to sice lidského potřebného pro vedení země.
Právě odstoupivší prezidentka byla jednou z budoucích nadějí maďarské politiky, totéž platí i pro někdejší ministryni spravedlnosti Judit Vargovou, která se kvůli milosti, jíž svého času spolupodepsala, rovněž stáhla z veřejného života.
Oběma ženám byla předpovídána skvělá budoucnost, i pokud jde o možné nástupnictví po Viktoru Orbánovi, čili politikovi, který dominuje maďarskému veřejnému životu posledních třicet let. Zjednodušeně by se dalo říct, že politický systém postavený na straně Fidesz začíná narážet na podobný problém, jako zbytek země: začínají mu docházet lidé.
Autor je komentátor Lidových novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.