Matěj Schneider: Trumpův nástup ukáže, kdo to s hájením svobod myslí vážně
Nový viceprezident Spojených států J. D. Vance přijel do Paříže na konferenci o umělé inteligenci. Pronesl tu plamenný proslov, za který mu teď mnozí lidé, řadící se především k pravé části politického spektra, tleskají. Vance mluvil primárně právě o rozvoji umělé inteligence, ale dotkl se i tématu svobody projevu.
„Samozřejmě chceme zajistit, aby byl internet bezpečným místem, ale je něco jiného zabránit predátorovi, aby na internetu lovil děti, a něco jiného je zabránit dospělému muži nebo ženě v přístupu k názoru, který jeho vláda považuje za misinformaci," řekl tu Vance konkrétně.
Čtěte také
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o banální příběh o politikovi ze Spojených států, které byly vždy hrdé na své široké ochrany svobodu projevu, kterak přijel o svých ideálech poučovat o mnoho sešněrovanější evropské kolegy. Je to tak ale pouze částečně.
Širší americké konzervativní hnutí, jehož je Vance produktem, se v uplynulých letech rádo vymezuje vůči cenzorskému uvažování některých takzvaných progresivistů. Jakmile ale přejdeme od slov k činům, často nejsou sami nejsvobodomyslnější. Jejich oblíbeným terčem jsou jakékoliv informace o LGBTQ tématice, na které dosáhnou.
Čtěte také
Samotný prezident Donald Trump měl také k médiím vždy velmi dvojaký vztah. Na jednu stranu z nich generoval velkou část své slávy, na stranu druhou na ně útočí více než leckterý předchozí americký prezident. Jak říkává jeho někdejší poradce Steve Bannon: „Média jsou nepřítel!"
A Vanceova vzletná slova o přístupu k informacím, které vládě nevoní, nejsou ničím, čím by se Trumpova vláda sama řídila. Naopak: američtí vědci v uplynulém měsíci hořce pláčou nad tím, že Bílý dům blokuje přístup k zdravotním nebo klimatickým datasetům, které se současnému prezidentovi nehodí ideologicky do krámu.
Koniášovský přístup
Samostatné problémy způsobuje Trumpovo nařízení smazat z vládních webů slůvka, která jsou dle něj spojena s progresivismem – síto nastavil Bílý dům tak hrubě, že teď mizí s kulturními válkami nijak nespojené informace.
Na Trumpově koniášovském přístupu se špatně hledají jakékoliv světlé aspekty. Možná tak jen to, že se teď velmi rychle ukáže, kteří z těch konzervativců, co v uplynulých letech bili na poplach před cenzurou, mysleli svá varování skutečně vážně a principiálně a pro které bylo vše jen mocenskou hrou, ve které chtěli mít prostě navrch.
Obávám se, že těch, kteří budou ochotni hájit svobodu projevu a svobodný přístup k ledaskomu nepříjemným informacím, mnoho nebude. Ale rád se budu plést.
Autor působí na serveru voxpot.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka