Robert Schuster: Německé potíže s vyššími výdaji na obranu

25. červenec 2019

Před několika dny se sešel německý Spolkový sněm uprostřed letní dovolené k mimořádné schůzi.

Důvodem byla slavnostní přísaha nové ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové, která nyní povede vedle vládních křesťanských demokratů i resort, který je v rámci spolkové vlády považován za nejobtížnější.

Richard Seemann: Německý prezident Joachim Gauck je pro větší nasazení Bundeswehru

Joachim Gauck na slavnostním shromáždění, Univerzita Karlova

Velká pozornost v Německu byla věnována koncem týdne ukončené státní třídenní návštěvě spolkového prezidenta Joachima Gaucka v Norsku. Zřejmě posilněn rozsudkem spolkového ústavního soudu, který byl vynesen těsně před návštěvou, stvrzující jeho právo svobodně se vyjadřovat a nemuset být vázán zásadou nestrannosti, využil této možnosti.

Němečtí ministři skládají přísahu před zraky poslanců běžně. V tomto konkrétním případě to ale bylo symbolické i proto, že německý Bundeswehr byl od samého počátku koncipován jako „parlamentní armáda“, čili vojsko kontrolované poslanci.

Zákonodárcům to otvírá řadu možností, jak s ním být v kontaktu a kontrolovat ho, a to nejenom, pokud jde například o zahraniční vojenské mise. Poslanci například také volí každých pět let ze svého středu někoho, kdo vykonává roli armádního ombudsmana. Jeho úkolem je být nestranným pozorovatelem armády, o čemž uveřejňuje pravidelné zprávy. Představuje ale zároveň instituci, na níž se mohou obrátit řadoví vojáci v případě problémů souvisejících s jejich povoláním.

Rozprava, která doprovázela slib nové ministryně obrany, ovšem ukázala, jak moc jsou politici v Německu rozděleni v pohledu na budoucnost jejich armády.

Prosadit víc peněz pro armádu

Zatímco Krampová-Karrenbauerová v parlamentu zopakovala, že podporuje závazek postupně navýšit výdaje na obranu až na dvě procenta HDP, u levicové části Spolkového sněmu s něčím takovým tvrdě narazila. A to včetně sociálních demokratů, kteří jsou oficiálně stále ještě součástí stávající vlády, i když v praktické politice jsou již ideově někde úplně jinde.

Robert Schuster: Německá sociální demokracie ve volném pádu

Šéfka německých sociálních demokratů Andrea Nahlesová ohlásila rezignaci

Historicky nejstarší politická strana v Německu, sociální demokracie, neprožívá zrovna úspěšné období.

Avšak namísto podpory nové ministryni, řečníci sociálních demokratů znovu potvrdili své „Ne“ vyšším výdajům. Již nějakou dobu něco takového odmítají s argumentem, že Německo by nemělo podléhat nátlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Právě on i další členové jeho vlády vytrvale kritizují Němce, že jsou v obranných záležitostech málo solidární.

Neváhají je dokonce označovat za „černé pasažéry“, kteří se pouze vezou ve stínu Američanů, aniž by ale byli ochotni zvýšit vlastní finanční angažmá. Nejenom kvůli tomu je považován Trump v Německu za synonymum všeho špatného, politici, kteří podporují vyšší obranné výdaje, bývají nezřídka označováni za „loutky amerického prezidenta“. To je mimochodem postoj, který se neomezuje pouze na levicově založenou polovinu německé společnosti, ale má i silný přesah i do části, která obvykle volí pravicové strany. 

Jak moc těžké je prosadit víc peněz pro armádu ve stávající koalici křesťanských a sociálních demokratů, ukazuje skutečnost, že namísto původně oznámených 1,5 procenta HDP, dosáhnou v příštím roce zřejmě pouze 1,37 procenta. Pro dvanáct následujících měsíců se dokonce oficiálně počítá s ještě dalším propadem.

Robert Schuster: Potopí skandál v německé armádě ministryni Ursulu von der Leyenovou?

Robert Schuster

Již několik dní neřeší Německo nic jiného než sérii skandálů, která se provalila v jeho armádě. Nejde pouze o případy šikany, které se čas od času objevovaly i v minulosti, ale především o podezření, že v armádě se vytvořily struktury s pravicově-extremistickým zaměřením, které se mohly stát rizikem pro bezpečnost státu.

Jestli se na tom může něco změnit poté, co se stala novou ministryní obrany předsedkyně nejsilnější politické strany v Německu, je otázkou. Spíš ale bude hádka o víc peněz pro armádu dalším zástupným problémem a hlavně vítaným tématem, které současnou vládní koalice v Berlíně ještě víc rozklíží a přiblíží ji svému konci.

Autor je komentátor Lidových novin

Spustit audio