Registrované partnerství dokázalo, že děti zvládne, tvrdí navrhovatelka zákona o osvojení partnerova dítěte Maxová
Novelu zákona o osvojení partnerova dítěte druhým, nebiologickým rodičem mají právě na stole čeští poslanci. Ta se dotýká práv zvláště homosexuálních párů, kterým umožňuje jakousi odlehčenou formu adopce.
Návrh se údajně týká skoro 1000 dětí, které už v takových svazcích žijí. Odpůrci novely tvrdí, že vše lze řešit v rámci stávajících zákonů, a že je to předstupeň „nežádoucí" obecné adopce dětí gay a lesbickými páry.
„Považujeme tento zákon za zbytečný a nebezpečný: bere příliš velké ohledy na homosexuální páry, ale ignoruje zájmy dětí,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík.
Podle něj se diskuze vede o právní normě, která se týká 1700 lidí, tedy 850 registrovaných párů.
Komplikace, které vyplývají z každodenního provozu, kdy jeden z páru má osvojené dítě a druhý, ačkoli ho také vychovává, nemá žádná práva, včetně těch na informace o zdravotním stavu, lze řešit i jinak, vysvětlil Jurčík.
„Všechno se dá upravit na základě stávající legislativy a plné moci. Vidíme tu čistý princip salámové metody: My tu dnes mluvíme o přijetí zákona o osvojení, a já vám garantuji, že za rok se tu budeme bavit o zákonu umožňujícím adopci dětí homosexuálními páry.“
A přitom, už nyní je možno požádat o osvojení dítěte jako jednotlivec, dodal odpůrce novely. „V případě úmrtí jednoho z osvojitelů může ten druhý požádat sám o osvojení dítěte. Věřím tomu, že mu soudy v tomto případě vyhoví.“
Jurčík: „Když byl zákon v roce 2006 schvalován a vedly se kolem něj kontroverzní debaty, tehdejší lobby argumentovala tím, že bude vložen do tohoto zákona paragraf, který bude garantovat to, že homosexuální páry nebudou mít možnost osvojit si dítě. Řadu zákonodárců tento aspekt přesvědčil k tomu, aby zákon podpořili a ten nakonec prošel.“
Jedna z předkladatelek návrhu a předsedkyně Stálé poslanecké komise pro rodinu Radka Maxová (ANO) zdůraznila nutnost respektovat celospolečenský vývoj.
Maxová: „Pokud bychom apriori odmítali budoucí změny, tak nemáme ani auta a počítače. Prostě se ukázalo, že po osmi letech přeci nemůžeme párům stejného pohlaví zakázat mít děti, není tu žádná právní norma. Dívejme se na to z pohledu dítěte, a to pan Jurčík a křesťanští demokraté nečiní.“
Jsou to tedy především děti, kvůli kterým Maxová a dalších 25 jejích kolegů předkládají tento návrh zákona, připomněla poslankyně. „Je třeba děti právně stabilizovat v naší společnosti.“
Ošetřit právní vztahy pomocí plných mocí nevidí poslankyně jako ideální. „Plná moc je plná moc, a název rodič je rodič. Nejde jen o ty každodenní věci, které komplikují život jak dětem, tak rodičům, ale i o vyživovací povinnost, o dědictví. I tato práva jsou pro budoucnost dítěte velmi důležitá.“
Argument o tom, že se zákon týká zanedbatelné menšiny předkladatelka novely odmítá. „V naší republice je registrováno jen 46 párů a to z jednoduchého důvodu: pokud se páry zaregistrují, nemají už možnost si osvojit dítě. Pokud se registrujete, jste týrán za to, že se veřejně přiznáváte k opačné sexualitě.“
„Umožnili jsme těmto párům registrované partnerství, a po osmi letech se ukázalo, že jsou tyto páry zodpovědné a chtějí vychovávat děti. Jejich počet bude dále narůstat, a i tyto děti je třeba právně ochránit,“ žádá Radka Maxová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.