Radko Kubičko: Volební pat opět na stole

22. červenec 2023

Dlouho před volbami, ze kterých vzešla současná vláda, se mluvilo a psalo, že mohou skončit jen nějakým neřešitelným patem. Nakonec se tak nestalo, současná vláda disponuje stále stabilní podporou. Může ale hovořit o velkém štěstí, rekordní počet hlasů propadl, a kdyby se nějaká z dalších stran přehoupla přes pětiprocentní klauzuli, sestavovalo by se koalici mnohem obtížněji.

Současné strany vládní koalice tomu štěstí ale šly jistě naproti, když se jim podařilo sestavit dvě předvolební seskupení a postavit do jejich čela důvěryhodné politiky. A ti jasně odmítli případnou spolupráci s hnutím ANO, nakolik jeho lídr, zakladatel a vlastně majitel Andrej Babiš, byl pro mnoho voličů nepřijatelný a volby tak částečně sklouzly do referenda proti němu.

Čtěte také

A hle, poslední průzkumy volebních preferencí opět signalizují, že by mohlo dojít k podobnému patu, kdyby se volby konaly nyní. ANO obhájilo svůj status hlavní opoziční strany a vede s velkým náskokem před ODS a dalšími stranami, z nichž některé opět propadají pod pět procent.

Vládní strany si nestojí dobře. Pokud by ale došlo opět k jejich spojení do už vyzkoušených koalic, nevypadá to s vládou, navzdory její kritice, vůbec tak špatně. S opozicí drží v zásadě krok.

Koalice Spolu

Jenže je tu ještě jedna docela silná strana, a tou je SPD Tomia Okamury, se kterou žádná z ostatních nechce spolupracovat jako s nedemokratickou. Není sice na vzestupu tak, jako je třeba v sousedním Německu podobně populistická Alternativa pro Německo (AfD), ale desetinu svých voličů pevně drží.

To by mohlo znamenat, že pokud by mezi vládními stranami a opoziční došlo k vyrovnanému souboji, mohla by právě ona nepříjemně rozhodovat, kam se přikloní.

Čtěte také

Do poslaneckých voleb je zajisté ještě daleko a situace se může dále měnit. Některé pevné body ale zřejmě zůstanou. ANO převzalo levicové voliče proti liberální vládě. Jeho kontroverzní předseda zřejmě ještě jednou zkusí volební souboj. Vládní strany se budou samozřejmě dále potýkat s vládními problémy, a to žádné straně popularitu nepřináší.

Ostatní politické strany nadále nejsou schopny se dostat nad pět procent, což překvapuje zejména u přejmenované sociální demokracie, která by měla podle všech politologických pouček profitovat z dopadu krizí na sociálně zranitelné a střední třídu.

Zajímavý je bezesporu další propad vládních stran KDU-ČSL a TOP 09. Jenže právě proto vznikla koalice Spolu, aby jejich hlasy nepropadly. Pokud jich ale bude přesto stále méně, může to vzbudit debatu v ODS, zda-li jsou do koalice ještě vůbec potřeba. Zároveň je pro ně těžké se samostatně profilovat.

Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

Otazníky jsou také kolem hnutí STAN, které se vyvezlo do role silné a velké strany na voličích Pirátů, kteří jsou jim nadále věrní a do podobného dobrodružství už jistě nepůjdou. Případná podpora samostatné kandidátky hnutí STAN je proto nejasná a osciluje zřejmě zase jen kolem pěti procent.

Do skutečných voleb se může opravdu ještě udát ledacos. Určitě je ale pozoruhodné, jak se politická scéna vyvinula a vlastně vrátila od těch posledních do možné identické patové situace, která hrozila před nimi.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio