Radko Kubičko: Pirátské poněkud rozbouřené moře
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš čelí kritice ze všech stran kvůli digitalizaci stavebního řízení. Snaží se situaci řešit a v mnoha mediálních výstupech trpělivě a věcně vysvětluje, kde došlo k závadám a proč. A kritické hlasy odráží též argumentem, že je prý ještě brzy systém hodnotit po pár týdnech. To je bezesporu pravda, ale nějaký politický dopad už na místě hodnotit je. A nevypadá pro něj vůbec dobře.
Je jasné, že ministr tu není výkonným šéfem celého projektu, ale nese za něj plnou politickou odpovědnost. Proto se ozvaly kritické hlasy i z tábora vládních stran, které zjevně motivuje obava, že tuto politickou odpovědnost může v důsledku nést celá vláda.
Čtěte také
Její stranické součásti, když byly ještě v oposici, nenechaly niť suchou na digitalizačních projektech, které měly podobné problémy, ač byly podstatně jednodušší a dělaly se často pod tlakem covidové epidemie.
Už tehdy někteří vysvětlovali, že jejich problém je často v tom, že státu chybí nejlepší odborníci v oblasti, která je extrémně konkurenční a stát je neumí získat a hlavně zaplatit.
Sám Bartoš připomněl, že samotné stavební úřady jsou personálně i finančně poddimenzované. Projevilo se to plasticky při nedávné digitalizaci přijímacího řízení na střední školy, která by se zdála jinak naprosto jednoduchým systémem.
Hned několik chyb
Je proto možné říci, že potíže se daly očekávat i zde. Politicky je to ale jiná a je to vážné. Ivan Bartoš vždy byl a je talentovaný a obratný politik, dopustil se ale mnoha chyb, z nichž u některých měl prostě jen smůlu.
Čtěte také
Systém byl spuštěn bez prověření – a ještě to díky platnosti zákona proběhlo v době dovolených. Na tu vládní sám odjel a zásoboval internet poetickými fotografiemi z ní. Což nevypadalo dobře, když se valila kritika, která v okurkové sezóně byla mediálně viditelnější.
Problémy se snažil nejprve bagatelizovat. A informace, že Senát žádá krizového manažera, a že vláda stanovila tři další ministry pro pomoc, není sice asi nic neobvyklého, ale mediální titulky na toto téma působí pro ministra katastrofálně, jako že potřebuje nějakou kuratelu.
Nezanedbatelný je také fakt, že se to stalo právě ministru a předsedovi pirátskému, který zakládal stranu s heslem o internetu, který je naše moře. Dohromady to dává opravdu jistý důvod k odstoupení. Tím spíše, že Pirátům se v poslední době nedaří více věcí, chabý výsledek v evropských volbách a ztráta lídra kandidátky to jen podtrhl.
Čtěte také
K věci se dokonce vyjádřil i prezident republiky, s tím, že by ale výměna ministra situaci jen zhoršila. To je také pravda, proto se zdá, že Bartoš kauzu ustojí – už proto, že vládní koalice se jistě nebude chtít před blížícími se volbami destabilizovat.
Samotným Pirátům se ale problémy kupí a výsledek blížících se voleb bude zřejmě rozhodující pro diskusi, jak dál. Zatím je možné sice mluvit o stálé voličské základně, ale alarmující třeba je, že Piráti už nejsou první volbou pro mladé voliče.
Jistě k tomu přispělo vládní angažmá i nevelké výsledky v oblasti, která je velmi zajímá a kterou má na starost právě Bartošovo, jak se říká, MMR, totiž dostupné bydlení.
Je to ale poučené i proto, že je mnohem jednodušší o digitalizaci a podpoře bydlení mluvit jako oposiční politik, a pak se naplno střetnout s neúprosnou realitou státní správy a její organisací.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.