Radko Kubičko: Nekonečné meze parlamentní obstrukce

29. leden 2024

Rozhodnutí Ústavního soudu o snížené valorizaci důchodů a debata o korespondenční volbě se zajímavě sešly. Zatímco v Poslanecké sněmovně se opět do sebe zasekly vládní a opoziční bloky a byly slyšet nekončící prokazatelně obstrukční projevy, v brněnské Sněmovně Moravské soudci svou většinou odmítli námitku, že je opozice omezována v projevu.

Bylo řečeno to, co říká ostatně i zdravý rozum, že pokud se nějaký zákon, byť i ve stavu legislativní nouze, projednává skoro dva týdny, doslova ve dne v noci, není snad jediného opozičního poslance, který by se k němu nevyjádřil a předsedové stran řeční bez omezení hodiny a hodiny, není možné hovořit o omezování práva opozice na vyjádření. Když navíc i oni sami přiznávají, že vlastně jen obstruují. A to už není výhradní opoziční právo na jakoukoli nekonečnou obstrukci.

Čtěte také

Hnutí ANO a SPD v tom pokračovaly i při schvalování korespondenční volby pro české občany v zahraničí. A také zde argumentovaly svým údajným právem natahovat jednání, jak se jim zlíbí. Koalice zařadila proti tomu opět pevný termín hlasování a poslanci ANO odešli ze sálu. Po rozhodnutí Ústavního soudu ale opozice v argumentaci přece jen polevila a vládní většina si naopak oddechla. Pevná hlasování budou platit.

A zase je možné zopakovat, že pokud opoziční předseda překonává v délce projevu i Fidela Castra, jak se mu zlomyslně připomínalo, jen těžko mluvit o nedostatku času k vyjádření.

Co je úkolem opozice

U volebních pravidel, byť spíše okrajových a doplňkových, je to přece jen složitější, na nich by se měly opravdu shodnout všechny politické strany, jak se na nich musí shodnout třeba Poslanecká sněmovna se Senátem, na rozdíl od jiných zákonů ho není možné přehlasovat.

Čtěte také

Silové hlasování vládního bloku v tomto specifickém případě není správné, mělo se dojít k dohodě.

Opozice by ale naproti tomu měla zvážit, zda-li jsou její argumenty proti korespondenční volbě opravdu tak pádné, když se tento způsob běžně užívá v nezpochybnitelně demokratických státech. Spíše to vypadá, že oba tábory si prostě toto spíše marginální téma vybraly jen jako záminku k dalšímu tvrdému politickému střetu. Zcela zbytečně. Také valná část projevů byla o něčem úplně jiném než o korespondenční volbě.

Každopádně je možné říci, že parlamentní obstrukce, kterou nicméně užívaly hojně i současné vládní strany, když byly v opozici, má opravdu své meze. Nejen proto, že to připomněl Ústavní soud.

Čtěte také

Ale také proto, že vláda prostě musí mít z logiky věci možnost prosadit své záměry, pokud má v Poslanecké sněmovně většinu. Jistá politická kultura by sice u některých druhů zákonů vyžadovala dohodu i s opozicí, ale to za současné situace je prostě skoro nemožné, musí to chtít obě strany a tady zjevně nechce ani jedna.

Další důvod je zcela pragmatický a opoziční strany, ať už v jakémkoliv období, by to také měly zvážit. Opravdu ocení jejich voliči, když se jim zlomyslně podaří oddálit nějaký zákon o 11 hodin sice úctyhodného, ale spíše prázdného projevu? Nebo kdyby to měl být i týden.

Radko Kubičko

Úkolem opozice je oponovat vládě, kritizovat ji, přísně kontrolovat, seznamovat s tím občany, předkládat alternativy. K tomu musí dostat dostatečný prostor. Jejím úkolem ale není jen planě zdržovat a nijak se tím ani netajit.

Vládní i opoziční politiku by pak měli v nejbližších volbách posuzovat hlavně voliči u volebních uren, nikoliv Ústavní soud, a už vůbec ne schopnost poslankyň a poslanců vydržet v uzavřené místnosti bez spánku a jídla.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio