Radko Kubičko: Bydlení jako čistě pirátské téma?

8. září 2024

Konec prázdnin přinesl hned první pozoruhodnou koaliční potyčku začínajícího politického podzimu. Vteřinu před jejich koncem zveřejnilo ministerstvo návrh státního rozpočtu.

A ačkoli takto pozdní termín byl zdůvodňován potřebou se nejprve dohodnout, ministři Ivan Bartoš z Pirátů a Mikuláš Bek ze STANu hned začerstva avizovali fatální nespokojenost s penězi, přidělenými jejich resortům pro místní rozvoj a školství. Piráti dokonce nechtějí za takových okolností rozpočet vůbec podpořit.

Čtěte také

To by nebylo pro vládu zase tak fatální, ve vládě i Poslanecké sněmovně může rozpočet projít i bez Pirátů a už jim také někteří vzkazují, když nepodpoříte, odejděte. Hnutí STAN je podstatně zdrženlivější, jeho případný nesouhlas by koaliční vláda už pocítila. Nic se ale nejí tak horké, jak to bylo uvařeno, ani Piráti zjevně z vlády odejít nehodlají a doufají ve změnu. Koalice obecně by asi nechtěla před jedněmi volbami a v očekávání těch hlavních se nějak ještě více destabilizovat proti v preferencích stále více vítězící opozici.

Může se klidně stát, což už bylo též některými politiky naznačeno, že potřebné miliardy pro oba resorty se nakonec naleznou, ve stále enormním schodku je už jedno, kolik jednotek miliard bude navíc. Poruší se tím sice slib drobné konsolidace, ale ministr financí může argumentovat, to ne my, ale koaliční partneři nás zadlužili o něco více a je to daň za vládnutí s nimi.

Růst cen a výhodnost investice

Přesto je kontroverze poučná. Jednak tím, že ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, který se prezentuje jako prvotřídní rozpočtový odborník, se ocitl v podezření, že sestavuje rozpočet hodně politicky, resortům své strany a její koalice přeje, ostatní vládní partnery škrtí.

Čtěte také

Navenek to tak opravdu vypadá a není to nijak estetické. A jednak to tak vyhlíží i s oněmi samotnými resorty. Jakoby se stranicky dělily i vládní priority. A to je ještě více nepříjemné.

Školství, ale zejména bydlení, přece nejsou žádné starostenské nebo pirátské resorty. Jsou to velmi důležité oblasti pro celou společnost a tedy i vládu. Školství si dala jako svoji největší prioritu, pochází z něj ostatně i její předseda.

A jde o budoucnost země, to se vždy hodí připomenout. Ale bydlení je možná ještě důležitější, nakolik jeho dostupnost je základní lidskou potřebou, relativně vlastně důležitější než vzdělání, protože bez něj se prostě žít nedá. Je to spíše podmínka všeho ostatního.

Čtěte také

A ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se zatím v této oblasti nemá věru co moc pochlubit, když se mu ještě přičtou problémy kolem digitalizace stavebního řízení. A je ostatně příznačné, že se ho na vládní úrovni nikdo nezastal, spíše byla znát jistá zlomyslnost, jak si Piráti naběhli v oblasti, která by měla být jejich hlavní doména. A nyní ještě hrozí, že nebude na spolufinancování i těch mála projektů, podpořených Evropskou unií.

Přitom povinností celé vlády by mělo být zajistit dostupnost bydlení, zejména pro mladé. Je pravda, že pravicová vláda by měla užít spíše tržních principů než dotací. Jenže nemovitosti se zároveň staly velmi výhodným investičním artiklem a to pak jde ruku v ruce, růst cen a výhodnost investice. Česká republika je v dostupnosti bydlení skoro nejhůře v celé Evropské unii. I na to ale existují nástroje. Jak se zdá, vláda jich užít nechce a nechává politicky slabého ministra se v tom utápět.

Radko Kubičko

Nezbývá než znovu drsně připomenout, že bývalý komunistický regulovaný režim padl před 35 lety z mnoha důvodů, ale jednou z podstatných příčin tehdejší nespokojenosti obyvatelstva, zejména mladých, byla právě totální nedostupnost bydlení, když se zcela vyčerpal a zadrhl způsob jeho zajišťování v centrálně řízené ekonomice.

Bydlení proto zdaleka není jen nějaké zbytné okrajové téma pro nejslabší vládní stranu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.