Psychicky nemocní a umění
Co vypovídají umělecké projevy psychicky nemocných o jejich osobnostech…
Mezinárodní putovní projekt Paralelní zkušenosti upozorňuje na problém sociálního vyloučení lidí trpících psychickými poruchami. Duševně nemocní lidé bývají dříve či později společensky izolováni, nejprve nutnou dlouhodobější hospitalizací, později obtížnou či nemožnou integrací zpět do společnosti. Cílem projektu, o kterém hovoříme v dnešní repríze Třetí dimenze, je zprostředkování dialogu mezi komunitou psychicky nemocných, odbornou a laickou veřejností. Klíčem k němu je současné umění.
Vytvoří umění most mezi duševně nemocnými a většinovou společností? Jakými cestami se má projekt rozvíjet? Jak na něj reagují psychiatričtí pacienti?
Na otázky Petra Mančala odpovídají Radka Prošková, koordinátorka projektu, doc. Jan Vevera, odborný garant projektu, a Klára Jakubová, režisérka, kameramanka a spoluautorka scénáře filmu Do vlastních rukou.
Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.
Témata Třetí dimenze od 21. února do 25. února:
Pondělí: právo na kosmické smetí
Úterý: svatováclavská tradice
Středa: mezi životem a smrtí
Čtvrtek: psychicky nemocní a umění
Pátek: volty místo oktanů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.