Proti klimatické změně bojujeme i kompostováním, tvrdí zakladatel Kompostuj.cz

19. prosinec 2017

Člověk vyprodukuje ohromné množství odpadu. Jeden ze způsobů, jak se části z nich zbavit, je kompostování. Více o něm a jeho výhodách hovořil v Magazínu Leonardo zakladatel a projektový manažer projektu Kompostuj.cz Tomáš Hodek.

„V domácnosti nemáme bioodpad, ale biomateriál. Ten můžeme na rozdíl od ostatního odpadu v domácích podmínkách plnohodnotně přeměnit na kvalitní kompost,“ uvedl znalec.

Výsledný produkt můžeme opět využít, třeba pro pěstování rostlin na balkónech v květináčích nebo venku na zahradě.


„Pokud kuchyňské zbytky jako odkrojky od zeleniny, slupky z brambor a podobné nevytřídíme a dáme je do společného koše, tak z nich skutečně vznikne odpad, a to je strašná škoda. Tato složka dnes tvoří 40 % hmotnosti komunálního odpadu, který skončí na skládkách.“

Kompostovat lze veškerý biologický materiál, který v domácnosti vzniká při přípravě potravin. „Mělo by se ale dojídat,“ připomněl Hodek.

Je možné kompostovat i kosti nebo maso. „Jsou zde ale negativní dopady, že na takový kompost půjdou krysy nebo potkani, případně domácí zvířata. Existují ale uzavřené komposty, kde tento problém odpadá.“

„Pokud kompostujete správně, tedy kompost prochází tzv. teplou fází, kdy se zahřívá, tak i patologické organismy, které v odpadu mohou být, se zničí. Při správném procesu kompostování se dá zkompostovat opravdu hodně.“

A jak ovlivní proces kompostování zimní období? „Pokud máte kompost na zahradě nebo v kompostéru, tak kompost stejně jako zahrada v zimě spí. Ale většina z nás bydlí v bytech, a hledáme způsoby, jak i tam kompostovat, protože vhodný materiál nám vzniká v průběhu celého roku.“

„Nejjednodušší kompostování v bytech je pomoci Vermi kompostérů, tedy pomocí žížal. To opravdu běží celoročně a kompostér můžete mít přímo v bytě.“

Tomáš Hodek mimo jiné vymyslel speciální kompostér určený pro byty na sídlištích. „Je zateplený, tak aby fungoval v českých podmínkách,“ říká

Kompostování s žížalami je prý velmi příjemné, protože nezapáchá. „Samozřejmě, že když se nad kompost nakloníte a nasajete, tak ucítíte, že se tam něco děje. Ale jinak to žádný problém v bytě nedělá.“

„Kompost je nejgeniálnější hnojivo a tvoří se především humus, který potřebujeme na zahradách, protože udrží vodu i živiny.“

Expert považuje kompostování za nejlepší nástroj proti klimatické změně. „Když v půdě zůstane voda, tak i v létě má taková zahrada 22 stupňů, zatímco na poli bez vody má půda klidně 50 stupňů.“

„Je důležité, abychom si říkali, proč je kompostování důležité nejen pro nás doma, ale pro společnost jako takovou,“ shrnul Tomáš Hodek.

autoři: jkl , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.