Profesor Václav Vojta by dnes oslavil 100 let. Jeho metoda léčí dětskou obrnu po celém světě
Dlouhodobé a pečlivé pozorování novorozenců pomohlo odhalit pohybové vzorce, které stály u vzniku takzvané Vojtovy metody. Ta už pomohla obrovskému množství neurologických pacientů, například dětem s mozkovou obrnou. Právě dnes je to sto let od doby, kdy se narodil její autor, profesor Václav Vojta.
Jak metoda vznikla? V podstatě jde o objev toho, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované určité vrozené pohybové vzorce. Václav Vojta se k tomuto objevu poprvé přiblížil v 50. letech 20. století, když studoval děti postižené dětskou mozkovou obrnou.
Zajímavé je, že sám se svou vrozenou skromností tvrdil, že tuto rehabilitační metodu vlastně nevynalezl. „Já ji jenom našel. Modely byly už přede mnou a budou i po mně,” říká sám Vojta v jednom ze záznamů.
Tři modely
Profesor Vojta byl hluboce věřící, takže občas lidem tvrdil, že zdrojem této metody je vyšší moc.
„Díval se na děti postižené dětskou mozkovou obrnou a sledoval, co se děje s mimovolnými pohyby dětí, když se jich dotýká. Byl to výjimečný pozorovatel. Zjistil, že když mačká na určité části těla, tak se s nohama, které byly nepohyblivé, cosi dělo, měnilo se svalové napětí,” vysvětluje docent Martin Bojar z neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, který profesora Vojtu osobně znal.
Já tu metodu nevynalezl, já ji jenom našel. Modely byly už přede mnou a budou i po mně.Václav Vojta
Václav Vojta tak objevil způsob, jak stimulovat konkrétní reflexní body pomocí tří modelů: reflexního plazení, reflexního otáčení a první pozice. Tak se dají u pacientů s různými neurologickými nebo ortopedickými poruchami obnovit vrozené svalové vzorce, které umožňují normální postavení a normální chůzi.
Vlídný a trpělivý
Lidé často na Václava Vojtu vzpomínají jako na laskavého člověka s velkou dávkou trpělivosti. „Měl neobyčejně rád život. Když jsme u něj byli na návštěvách, s ohromnou chutí nás provázel po tavernách. Na druhou stranu, když jsem měl možnost pozorovat profesora Vojtu, jak pracuje s malinkými postiženými dětmi, jak je vlídný na ně i na maminky, tak jsem vždy obdivoval jeho neuvěřitelnou trpělivost a cílevědomost,” vypráví Bojar.
Vojta značně ovlivňoval své kolegy. Obor vývojové kineziologie se dnes nejen v Česku rozvíjí, v současnosti jsou v tomto oboru navíc používané moderní zobrazovací metody, které umožňují daleko přesněji určit, proč vzorce, které Václav Vojta objevil, vlastně fungují.
Prosazování metody nebylo hladké. Řada kroků a nápadů profesora Vojty neodpovídala zásadám tehdejší univerzitní medicíny, v některých ohledech připomínaly reflexní zásady asijské medicíny. Václav Vojta tedy u nás narážel na nepochopení klasicky vzdělaných neurologů.
S tím se zprvu potýkal i po svém odchodu do západního Německa, kam emigroval v roce 1968 jako jednapadesátiletý. Pak ale jeho metoda začala přinášet výsledky a nakonec se stal světově uznávaným odborníkem, založil vlastní Mezinárodní Vojtovu společnost se sídlem v Mnichově a pobočkami po celém světě. Dnes by profesor Václav Vojta oslavil 100 let.
Související
-
Přes 60 let pomáhá Vojtova metoda dětem i dospělým po celém světě zlepšovat fungování svalů
Odborníci na Vojtovu metodu i rodiče nemocných dětí si Václava Vojty váží. Letošní rok byl ve znamení 100. výročí narození jejího autora.
-
Českolipská nemocnice má dvě specialistky na Vojtovu metodu....
Vojtova metoda je systém diagnostiky a léčby poruch pohybu. Používá se například u pacientů s neurologickými onemocněními, nebo po úrazech míchy i při ortopedických...
-
Automatky o Vojtově metodě: Nezáleží na rychlosti vývoje, ale...
Vojtova metoda je strašákem a pomocníkem zároveň. Někdo se jí bojí a považuje ji za metodu „týrání“, jiní ji zase znají jako spásu pro svoje děti. Podle fyzioterape...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.