Proč starý papír žloutne

Kniha, ilustrační foto

Evropským vědcům se podařilo identifikovat typ látky, který způsobuje žloutnutí papíru starých uměleckých děl a historických dokumentů.

Papír patří k nejčastějším materiálům, jaké můžeme najít v muzejních sbírkách. A v každé z nich si můžeme všimnout, že fyzikální vlastnosti papíru se v průběhu času mění. Nejviditelnějším projevem stárnutí papíru je jeho žloutnutí, které snižuje estetickou hodnotu i čitelnost dokumentu nebo uměleckého díla. Hlavní složkou papíru je celulóza, která během času oxiduje a vytváří barevné chromofory. Během oxidace celulózy vzniká více typů těchto látek a až dosud jsme nevěděli, který chromofor je zodpovědný za žloutnutí starého papíru.

Tým vědců, který je podepsaný pod článkem v odborném časopise Physical Review Letters, pomocí ultrafialovo-viditelné spektroskopie porovnal reflekční spektra starého a uměle zestárlého papíru. Výsledky zkoumání odhalily, že příčinou žloutnutí papíru jsou takzvané aldehydické chromofory, které obsahují aldehydickou funkční skupinu -CHO. Tato informace by se podle vědců dala využít pro selektivní chemické ošetření starého papíru, které by redukovalo množství aldehydických chromoforů, a tím bránilo jeho žloutnutí.

Zdroj: Physical Review Letters

-----

<p><iframe width="610" height="443" src="https://www.youtube.com/embed/UgaQawj6DSI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>