Proč sportují bohaté děti víc než ty chudé? Rozhoduje ekonomická síla rodiny, tvrdí odborník
Děti, které pocházejí z bohatších regionů s vyšším počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí, jsou fyzicky zdatnější než jejich vrstevníci z méně šťastných koutů země.
Zjištění vyplynulo z projektu Sazka Olympijský víceboj, který zjišťoval pohybové schopnosti téměř 97 tisíc školáků. Nejlepší jsou děti z Prahy, nejhorších z Karlovarského kraje.
Z výzkumu ale taky vyplývá, že děti z chudších rodin jsou i méně fyzicky zdatné. Podle docenta Tomáše Periče z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, nejde o překvapivé zjištění. „Poprvé jsme na to přišli už před třemi roky. A už tehdy se objevily první tendence, podle kterých ekonomická síla může ovlivňovat i fyzickou zdatnost dětí,” říká.
Děti už samy nesportují
Vadné držení těla u dětí je nebezpečné tím, že nebolí. Děti mají málo přirozeného pohybu
Mgr. Soňa Šplíchalová s naší radioporadně na téma: bolesti zad a vadné držení těla u dětí a dospívajících.
Jak se to dá vysvětlit? „Nemáme úplně tvrdá data, spíš to odvozujeme z některých ukazatelů. Děti nám už samy nesportují tak, že přijdou domů, kam ohodí jen školní tašky a jsou ven. Spíš sportují v komerčním slova smyslu. Chodí do oddílů, kroužků a podobně,” vysvětluje Perič.
To prý znamená, že rodiče musejí za jejich sportování platit. „Pokud na to nemají, nechtějí nebo nemohou, tak jejich děti sportují podstatně méně, než by bylo vhodné,” dodává.
Flétna a malování
Host Studia Leonardo: Jiří Suchý z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK
Vrcholovým sportovcům pomáhá trénink vysoko nad mořem.
Majetnější rodiny podle Periče přikládají zdravému životnímu stylu větší váhu. „V první řadě na to musí mít rodina finance, ale třeba i možnost je na kroužky taky dopravit,” říká.
„Děti chodí ven podstatně míň, ve městech se pak o ně rodiče bojí, protože je to nebezpečné a nemají je pod dohledem. Spontánní aktivita už ně není tak zásadní jak dřív.
Děti mají kromě sportu množství dalších povinně volitelných povinností, chodí na kroužky, keramiku, hru na flétnu, malování. Je otázkou, jestli se mohou spontánně věnovat nějakému pohybu,” dodává Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Související
-
Děti by měly začít včas sportovat. Budou zdravější a také psychicky odolnější
Člověk je naprogramován k pohybu. Bez něj tělo chátrá a trpí. Naopak ten, kdo se pravidelně věnuje rozumné tělesné aktivitě, je zdravější a psychicky i fyzicky odolnější.
-
Děti mají o sport stále zájem. Jen florbalu se jich ve...
Druhý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství má své první vítěze. V Mladé Boleslavi se konalo celostátní finále florbalu a celý turnaj ja...
-
Jak vést děti ke sportu? Důležité je, abyste šli příkladem
Dnešní děti se málo hýbou zejména kvůli současnému životnímu stylu, který často zahrnuje vysedávání u televize nebo počítače. O způsobech, jak své ratolesti motivov...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.