Proč česká vláda tolik prosazuje jadernou energii?

13. leden 2016

Vláda sází na jadernou energetiku a dokládá to mnoha příklady. Kabinet zatím nijak neodrazuje ani astronomická cena, za kterou se jaderné elektrárny stavějí, ani otázka, co si počít s jaderným odpadem.

„Celá jaderná energetika a proces výstavby je běh na dlouho trať, bavíme se o sto letech. Není možné, aby tyto projekty vznikaly bez výrazného přispění státu,“ uvádí pro Český rozhlas Plus náměstkyně Ministerstva průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská.

Momentálně se pro rozvoj jaderné energetiky hledá zmocněnec a ustavuje výbor, vláda projednává plán rozvoje. „Tato zásadní otázka bude řešena v rámci celého výboru a řešení bude na vládě České republiky.“

Jak se bude financovat dostavba Temelína a Dukovan a je to vůbec potřeba?

„Jinou volbu nemáme," reaguje současně 2. místopředsedkyně Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR, na otázky spojené s dostavbou Temelína. „V českých podmínkách dostačující prostor pro obnovitelné zdroje není,“ doplňuje Kovačovská a jako argumenty uvádí absenci moře, nedostatečný sluneční svit a nízký potenciál vody.


– Podíl energie z jádra se má z třetiny zvyšovat na polovinu.
– V dubnu 2014 zrušen tendr na dostavbu Temelína.
– ČR má zvláštního velvyslance pro energetickou bezpečnost.

V porovnání celkových nákladů při výrobě obnovitelného zdroje energie a jaderného zdroje vychází navíc dle Kovačovské jaderná energie levněji. K tomu Kovačovská dodává: „Reálně můžeme začít stavět za 10 let. Máme před sebou povolovací procesy a vyjednávání s dodavateli, pak budeme zdroj 60 let provozovat.“

Na otázku ekonomické účelnosti celé dostavby reaguje Kovačovká: „Není možné se při rozhodování orientovat krátkodobou situací na trhu a stávajícími cenami.“

Celý rozhovor si poslechněte v záznamu Českého rozhlasu Plus.

autoři: msp , bar
Spustit audio