Přiznat v práci svou sexuální orientaci? Někteří se stále bojí, říká sociolog

22. leden 2016

Jednou z otázek mezinárodního ekonomického fóra v Davosu je i postavení lidí z LGBT komunity na trhu práce.

„Lidé, kteří musí skrývat nebo potlačovat svoji identitu na pracovišti, z toho mohou mít třeba problémy nebo méně efektivně pracují, jsou méně loajální, pokud necítí podporu ve svém okolí,“ říká sociolog zabývající se LGBT komunitou v Čechách, Zdeněk Sloboda.

Podle statistiky 90 % evropských firem prosazuje antidiskriminační politiku, která podporuje LGBT na pracovišti. Jak jsme na tom v ČR?

„Česká republika je poměrně liberální, ale sociologicky nazýváme tuto liberalitu spíš ignorancí – pokud se o tom nemluví, tak to spíš není potřeba řešit,“ myslí si Sloboda o přístupu české společnosti k otázce minoritní sexuální orientace.

„Různé vtípky a narážky jsou běžnou součástí pracovního prostředí. Nejde přímo o fyzické napadání, ale o hanlivá slova, která vytvářejí negativní prostředí, a to na lidi z LGBT komunity působí tak, že se uzavírají, nejsou si jisti prostředím a snaží se stýkat méně se svými kolegy, kteří ty výrazy používají,“ uvádí Sloboda.


LGBT (dříve častěji také GLBT) je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby.

„Situace se zlepšuje. Objevují se firmy, které benefity pro rodiče a manžele poskytují i registrovaným párům. Většinou jsou to nadnárodní firmy. Jedna věc jsou ale kodexy, ale druhá věc je běžná praxe,“ konstatuje Sloboda.

Sociolog Zdeněk Sloboda je ze sdružení Proud. Poslední čtyři roky udělují cenu s názvem bePROUD Zaměstnavatel roku. Tuto cenu může získat firma, která je otevřená a tolerantní, nediskriminuje své zaměstnance na základě jejich pohlaví, sexuální orientace či identity, a naopak jim vychází vstříc.

autoři: bar , Ivana Navrátilová
Spustit audio