„Přežila jsem čínský gulag.“ Ujgurka Gülbahar Haitiwaji píše o svém věznění v převýchovném táboře
Převýchovnými tábory neboli takzvanými školami v Číně prošly až dva miliony lidí, hlavně Ujgurů. Mluvit o tom dokáže málokdo, výjimkou je ujgurská ropná inženýrka Gülbahar Haitiwaji, která vydala své otřesné svědectví společně s francouzskou novinářkou Rozenn Morgatovou v knize Přežila jsem čínský gulag. „Sin-ťiang je strategický koridor příliš bohatý na to, aby si ho Čína mohla dovolit ztratit. Prezident Si Ťin-pching chce Sin-ťiang bez Ujgurů,“ tvrdí Haitiwaji.
„Sin-ťiang. Tento klenot leží na nejzazším západě Číny. Rostou v něm citrusy, je v něm zlato, diamanty, ale i další bohatství skryté pod povrchem země. Plyn, uran a hlavně ropa,“ popisuje Haitiwaji a pokračuje:
Čtěte také
„Země zažila jen krátké epizody národní svobody přerušované dlouhými obdobími čínské anexe za císařství a po příchodu komunistů v roce 1949. Ti ji překřtili na Sin-ťiang, což v čínštině znamená nová hranice. Vzpoury separatistů, kteří snili o nezávislé republice východní Turkestán, na tom nic nezměnily.“
„Komunisté zalili naše kamenité cesty betonem a otevřeli útroby země, aby odtamtud čerpali ropu a plyn. Od té doby jsme my, Ujgurové, otravným kamínkem v botě Říše středu. Sin-ťiang je strategický koridor příliš bohatý na to, aby si ho Čína mohla dovolit ztratit,“ vysvětluje si Haitiwaji, proč čínský režim zavírá Ujgury do táborů, kde podstupují týrání a převýchovu.
Sama tímto táborem prošla. Na jejím osvobození v roce 2019 pracovala francouzská diplomacie. Ve Francii totiž tato Ujgurka žila legálně deset let, než ji čínské zpravodajské služby zatkly. Zárukou bezpečí a normálního života nejsou pro Ujgury zjevně ani exil, ani nezájem o politiku.
Více si poslechněte v Ex libris Daniely Vrbové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.