Prezident má odvolání Staňka podepsat a hotovo, myslí si senátor TOP 09 Czernin

8. červenec 2019

Senátor TOP 09 Tomáš Czernin už před necelým měsícem oznámil kandidaturu na předsedu strany. Hrabě, lesník, zemědělec a majitel zámku Dymokury je senátorem od roku 2016. V Interview Plus tvrdí, že Česko není prezidentský stát a hlavní slovo má u členů vlády premiér.

Rychetský: Výkon prezidentské funkce má, zdá se, jistý mentální vliv na osobu, která na stolec zasedne

Pavel Rychetský

Chová se prezident protiústavně, když nekoná a nechce jmenovat nového ministra kultury? Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Interview Plus připouští, že v tomto případě strojem na podpisy Zeman opravdu je, ale není to tak jednoduché.

Komentuje tak současnou patovou situaci, kdy prezident Miloš Zeman zdržuje demisi ministra kultury z ČSSD s tím, že by se nejdřív měla vyšetřit podezření kolem finančních transakcí ve dvou příspěvkových organizací ministerstva a až poté by měl být Antonín Staněk odvolán. „Prezident nemá podle ústavy žádnou pravomoc rozhodovat, kdo bude ministrem,“ myslí si senátor Tomáš Czernin.

„Má konat. A pokud byl premiérem poslán požadavek na odvolání, tak má podepsat a hotovo,“ dodává. Sice v první zákonu této země není žádná lhůta „ale my nejsme v prezidentském systému… Není tam žádný termín na rozhodování, není tam napsáno, že se prezident rozhodne.“

Přímá volba?

Podle senátora, který chce kandidovat na předsedu TOP 09, není přímá volba prezidenta šťastné řešení, a to nejen v Česku. „Viděl jsem, jak se přímou volbou v roce 2012 najednou rozhádaly rodiny a sousední vesnice. Já si říkal, že to je až neuvěřitelné… najednou se to samé stalo v Rakousku, ve Francii a koneckonců i v USA. Dostalo se nám to někam, kde jsme to neočekávali.“

HLASUJTE: Odejde podle vás ČSSD z vlády, nebo ne?

Prezident Miloš Zeman se definitivně nevyjádřil k nominaci Michala Šmardy (ČSSD) na ministra kultury. Po schůzce s hlavou státu a předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (vlevo) to řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo)

Sociální demokracie má nakročeno k odchodu z vlády. Ukázalo se to po čtvrteční schůzce v Lánech. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nepřineslo setkání žádný výsledek.

U nás je zastupitelská demokracie a zvolení zástupci by podle senátora měli znovu volit i prezidenta. „Přímo zvolená hlava státu se teď domnívá, že má větší pravomoc, než když byla volena poslanci a senátory. Tím jsme se dostali do komplikací.“ Czernin zároveň není ten, kdo by chtěl systém volby prezidenta hned měnit. „Mít jednou přímou volbu a za pár let systém zas měnit, to taky asi není ideální,“ dodává.

Ovoce dozrálo... 

Na posledním sněmu Czernin oznámil svou kandidaturu na post předsedy TOP 09. „Je to tak, 21. června jsem to na sněmu Královéhradeckého kraje vyhlásil a jsem rozhodnut,“ potvrzuje.

Byl k tomu prý mnoha členy TOP 09 už dva roky „vybízen“, v té době prý ale odpovídal, že na to připravený není. „Byl jsem tehdy nováčkem v Senátu, potřeboval jsem se rozkoukat a teď, domnívám se, jsem si to místo našel a jsem platným členem… Taky jsem si trochu upravil rodinné hospodářství, které je mým skutečným posláním pro příští generace. I ovoce někdy dozraje, takže čas nastal.“

Jiří Pospíšil: Premiér by měl být kdokoliv, kdo hájí zájmy Česka a není spojený s Agrofertem

Jiří Pospíšil (STAN a TOP 09)

Občanští demokraté vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby si ve Sněmovně řekl o důvěru pro svou vládu. Návrh o hlasování nedůvěře vládě podporuje i opoziční TOP 09. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to potvrzuje šéf strany Jiří Pospíšil.

Tomáš Czernin patří ke šlechtickému rodu, který je ale pro mnohé politiky naopak symbol elity, vůči které se pak rádi vymezují. „Já po žádné moci netoužím,“ odpovídá.

„Jen cítím povinnost vůči této vlasti. Přede mnou bylo 9 století lidí se stejným příjmením, kteří přispívali k rozvoji této země. Každá generace dostane příležitost s tím něco udělat… Neustále zdůrazňuji, že se mi v životě splnila všechna přání, a proto mám povinnost udělat něco pro lidi, co tady žijí… Takže pokud můžu, tak je to má povinnost.“

Je prý velmi rád, že není ve stejné situaci, v jaké byl jeho dědeček v roce 1938. „On v době ohrožení Československa mnichovskou krizí cítil povinnost zastat se této země. Pak byl uvězněn a já jsem rád, že nejsem ve stejné situaci, jako byl on,“ dodává.

Jak chce přesvědčit lidi na venkově, že TOP 09 není jen stranou tzv. pražské kavárny? Proč si myslí, že Andrej Babiš poškozuje dobré jméno země v zahraničí? Poslechněte si celé Interview Plus. Ptal se Jan Bumba.

autoři: Jan Bumba , lup

Související