Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv. Bill Browder: Zmrazeno

19. říjen 2023

Když Bill Browder odkryl v Rusku daňový podvod v hodnotě 230 milionů dolarů, dostal se do víru událostí, které z něj udělaly jednoho z hlavních nepřátel Kremlu. Po násilné smrti jeho právníka Sergeje Magnitského v moskevském vězení se vzdal kariéry investora a začal naplno usilovat o potrestání osob zodpovědných za přítelovu smrt.

Přišel proto s návrhem takzvaného Magnitského zákona, který by umožnil vládám zasáhnout proti zkorumpovaným činitelům kdekoliv na světě.

Čte: Martin Sláma
Připravila: Jaroslava Jiskrová
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Překlad: Petr Holčák
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 5. 10. 2023

Putinův režim ihned zahájil protiúder. Pronásledoval Browdera po Evropě i v USA a usiloval o jeho vydání do Ruska, kde by ho nejspíš potkal osud Magnitského. Vynaložil rovněž desítky milionů dolarů, aby jej poškodil u amerických a britských soudů.

Browderův příběh připomíná politický thriller, popisuje však skutečné události, které jsou mrazivou výpovědí o fungování putinovské kleptokracie.

Bill Browder

Bill Browder

Britský finančník a investor původem z USA. Krátce po pádu Sovětského svazu začal v době masivní privatizace investovat v Rusku. Jeho investiční fond Hermitage se stal po přelomu tisíciletí největším a nejvýnosnějším v zemi.

Jako minoritní akcionář některých velkých ruských podniků se zajímal o to, jak jeho investice trpí kvůli podvodům a korupci v řadách většinových akcionářů, z nichž mnozí měli blízké vazby na Kreml.

Poté, co začal veřejně odhalovat jejich pochybné praktiky, se v Rusku dostal na seznam nežádoucích osob – v roce 2005 mu byl odepřen vstup do země a tamní úřady jej prohlásily za hrozbu pro národní bezpečnost.

Po smrti Sergeje Magnitského v ruském vězení se jeho životním posláním stalo prosazování nástroje, který by umožnil uvalit finanční a cestovní sankce na zkorumpované činitele. Vlastní obdobu takzvaného Magnitského zákona již přijalo více než 30 zemí po celém světě.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Související