Pracovat v týmu, učit se, rozumět sobě, to budou děti potřebovat, tvrdí ředitel ScioŠkoly Dobrovolný

5. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Filip Dobrovolný

„My nevíme, jaká bude budoucnost. Jediná jistota je, že žádnou jistotu nemáme. Svět se už teď mění velmi rychle a bude se měnit čím dál rychleji,“ myslí si Filip Dobrovolný, který vede Střední ScioŠkolu a v Hovorech na Plusu vysvětluje, co své žáky učí, aby v takovém světě obstáli.

Důležité bude umět se přizpůsobit, myslí si Dobrovolný. „A učit se novým věcem. Chceme, aby se děti naučily pracovat v týmu, uměly převzít zodpovědnost. Naučily se rozumět samy sobě. Komunikovat s ostatními. Být empatický. To je to nejdůležitější, co by se měly u nás naučit,“ tvrdí ředitel Střední ScioŠkoly.

Čtěte také

Zdůrazňuje, že neznámkování v jeho škole neznamená, že tam vládne „divočina a anarchie“.

„Škola bez povinností nemůže dlouho fungovat. Studenti mají povinnosti, uklízí, já taky uklízím, uklízečku nemáme. Zvedají telefony. Nakupují pomůcky,“ tvrdí Dobrovolný s tím, že studenti s tím na přijímacím pohovoru souhlasili. 

Dobrovolný dříve učil na běžném gymnáziu. „Dlouho jsem věřil, že když budu kolegům vysvětlovat, že dávat známky a nedávat slovní hodnocení nepodporuje učení a spíš škodí, že to dokážu změnit zevnitř. Ale zjistil jsem, že na to nejsou zvědaví. A po devíti letech se mi zdálo, že přemýšlím, jak si to sám zjednodušit. Přestalo mě to bavit,“ vysvětluje. 

Jak vypadá výuka ve Střední ScioŠkole? O čem všem mohou studenti rozhodovat a o čem už ne? Poslechněte si Hovory Tatiany Čabákové.

Spustit audio

Související