Postkomunistická Die Linke v německé vládě? Merkelová před tím varuje, ale její autorita má limity, říká politolog

8. září 2021

Německá kancléřka Angela Merkelová, která je na odchodu ze spolkové politiky, varovala před možností, že by se levicová strana Die Linke mohla podílet na moci. „To by znamenalo, že by vládu dominantně sestavovala sociální demokracie SPD. CDU totiž spolupráci s Die Linke vylučuje,“ přibližuje Lukáš Novotný, politolog z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). „Teď se jeví jako reálné, že by SPD oslovila Zelené a právě Die Linke.“

Koalice CDU/CSU, v jejímž čele dlouho stála právě kancléřka Merkelová, podle politologa nyní lapá po dechu“. „SPD roste a CDU/CSU je v šoku, zahnaná kamsi do kouta, neví co se sebou,“ hodnotí předvolební vývoj a dodává, že preference stran se ale stále ještě vyvíjejí.

Čtěte také

„Die Linke prošla za posledních třicet let zajímavým vývojem,“ přibližuje Novotný historii diskutované strany. 

„Na jedné straně se snažila navázat na stranu SED, tedy na obdobu československé KSČ. A také si prošla klasickým vývojem – vnitřní debatou, do jaké míry se má změnit název, do jaké míry mají mít staří kádrové ústřední slovo.“ 

„Dnes je Die Linke velmi silná na východě Německa. A snaží se zejména prostřednictvím mladších kandidátů oslovovat i voliče na západě země,“ shrnuje politolog.

Neuvážené kroky Armina Lascheta

Zdálo by se, že varování Merkelové před vládou s Die Linke by s preferencemi stran mohlo ještě zamíchat, protože končící kancléřka je nadstranicky oblíbená. Novotný ale upozorňuje:

„Její apel a síla její osobnosti je limitována týmem jejího nástupce v čele CDU Armina Lascheta a jeho některými neuváženými kroky v kampani.

Hosté Speciálu jsou:
Václav Jabůrek
, zpravodaj Českého rozhlasu
Lukáš Novotný, politolog z Katedry politologie Filozofické fakulty UJEP
Vladimír Handl, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Adéla Denková, šéfredaktorka informačního portálu datové žurnalistiky Evropa v datech

Toho si v roli kancléře dokáže představit jen 12 procent Němců. „Armin Laschet byl nahlížen jako pokračovatel Angely Merkelové, tak se i ona několikrát nepřímo vyjádřila. Jenže do toho vstupuje několik jeho problematických kroků a výroků, které mu podrážejí nohy. Včetně nemístného smíchu v době, kdy spolkový prezident vyjadřoval soustrast na místě povodní. To není státnické,“ uzavírá Novotný.

Poslechněte si celý Speciál Lucie Vopálenské. 

autoři: Lucie Vopálenská , kac
Spustit audio

Související