Poslancům jde o výměnu ředitele ČT, tvrdí senátor Smoljak. Hospodaří špatně, reaguje poslanec Juříček

24. říjen 2019

Česko se v posledních letech propadlo o 27 míst v žebříčku svobody tisku, který sestavuje organizace Reportéři bez hranic. Podle dalších mezinárodních novinářských organizací je na vině zejména vliv premiéra Andreje Babiše (ANO) na média a politický tlak na veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.

Čtěte také

„Vidíme to téměř v přímém přenosu na projednávání výročních zpráv České televize. Ve Sněmovně stále leží zprávy za roky 2016 a 2017 (zprávy za rok 2016 Sněmovna ve čtvrtek schválila), což svědčí o tom, že poslanci tento klacek na média nechtějí pustit,“ upozorňuje senátor David Smoljak (nestraník za STAN). Trvalý tlak na televizi prý může vést k autocenzuře novinářů.

Odkládané projednávání zpráv je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání Rady České televize. „Nová Rada pak zvolí nového ředitele, který může úplně změnit směřování televize. A o to tu celou dobu jde,“ tvrdí Smoljak.

Z výroční zprávy i ze slov generálního ředitele Petra Dvořáka vyplývá, že hospodaření není deficitní, nemá žádné dluhy, vše financuje z vlastních zdrojů a její hmotný i nehmotný majetek se neustále zvyšuje.
David Smoljak

Část vládních i opozičních zákonodárců kritizovala zejména hospodaření veřejnoprávní televize. „O hospodaření vůbec nejde. Na semináři v Poslanecké sněmovně padaly dotazy ve stylu: kolik stál večírek v Karlových Varech nebo vytištění výroční zprávy na křídovém papíru,“ poznamenává senátor.

Smoljak vidí problém v tom, že se už 10 let nezvýšily koncesionářské poplatky, a to ani o inflaci, a televize navíc přišla o část příjmů z reklamy: „Výhled do budoucnosti nevěstí nic dobrého. Musí se něco změnit, jinak bude televize muset omezovat výrobu.“

Televize hospodaří špatně

Podle poslance Pavla Juříčka (ANO) by ale vedení televize mělo nejprve hledat úspory: „Měl jsem schůzku s ředitelem Petrem Dvořákem a říkal jsem mu jednu položku za druhou. A on jen rudnul a blednul.“

Čtěte také

Česká televize je prý od roku 2012 trvale ve ztrátě, a to řádově čtvrt až půl miliardy korun ročně. Klesá prý také objem jejího majetku – v roce 2014 měl hodnotu čtyř miliard, nyní je to polovina.

Juříček se opírá o vlastní analýzu hospodaření televize, vycházel prý z veřejných výročních zpráv.

Média veřejné služby Juříček považuje za důležitá pro zachování svobody a demokracie. „A právě proto je třeba, aby Česká televize hospodařila vyrovnaně a mohla tak být nezávislá. Jestliže se i podle pana ředitele dostane do roku 2021 do finančních potíží, tak to budeme muset řešit.“

Fakta jsou jednoznačná. Tady se kvazi vyhodnocuje vyrovnané hospodaření, ale od roku 2012 je Česká televize trvale ve ztrátách a sžírá sama sebe.
Pavel Juříček

Televize by tak například mohla začít být financována ze státního rozpočtu, což by podle Juříčka mohlo vést ke snížení její nezávislosti. Anebo by muselo dojít ke zvýšení koncesionářských poplatků. „Proč ale management nezačne šetřit a nezačne dělat správně výběrová řízení?“ ptá se poslanec.

autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související