Pořád je málo žen, které si nenechají líbit to, co není zdravé, bezpečné a přátelské, říká bojovnice za přirozené porody Sovová
„V porodnicích se mnohé změnilo k lepšímu. Když to ženy hodnotí, tak často říkají, že dnes je vše o mnoho snadnější. Některé věci už jsou samozřejmostí a některé porodnice se změnily až vesmírně,“ uvádí Petra Sovová, spoluzakladatelka Hnutí za aktivní mateřství, manažerka a matka sedmi dětí.
Podle jí je ale také stále mnoho porodnic, kde se nezměnilo nic. „Jsou tam nastavená pravidla a rutina. Často říkám, že jsme všichni oběťmi rutiny, možná zdravotníci ještě víc, protože jim to usnadňuje práci,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.
Systémové změny ještě nenastaly, ale už dávno je možné prosadit si porod s dítětem u sebe.
Petra Sovová
„Proto někdy nedohlédnou a je jim jedno, co ten porodní proces může narušovat. Mají své postupy, které převálcují normální a přirozený porod. A když se něco zadrhne, tak mají zase jiné postupy.“
Čtěte také
Tento postoj ale nesouvisí s věkem, vysvětluje Sovová.
„Někdy i mladší zdravotníci byli ti, kteří lpěli na dodržování postupů. V případě mého prvního porodu je přímo bavilo užívat si své autority. A já to nečekala, myslela jsem, že porod bude krásná věc.“
„Všichni zdravotníci a všichni lidé v pomáhajících profesích by měli mít povinné supervize. To je bolavé místo a rozhodně to není samozřejmost. Někde týmy pracují skvěle a stačí, když je tam jeden osvícený lékař a pár porodních asistentek.“
Občas je ale také někde jeden lékař a ten trpí. „Protože je sám a válcuje ho okolí a někdy se mu podaří přesvědčit a přitáhnout ostatní.“
Stále je málo žen, které si nenechají líbit to, co není zdravé, bezpečné a přátelské a neústupně si na tom trvají,
Petra Sovová
Také nestačí nějaké nařízené slušné chování a laskavost. „To není to, co chceme. Potřebujeme, aby lékaři, lékařky, porodní asistentky a všichni, kteří pracují se ženami, rozuměli porodnímu procesu, tomu jak funguje poporodní bonding a co je důležité.“
Prý by bohatě stačilo dodržovat doporučené postupy Světové zdravotnické organizace.
„Stále vycházejí nová a zaměřují se na velký význam pozitivní životní zkušenosti s porodem. To je pro ženy, které rodí, naprosto zásadní.“
„Systémové změny ještě nenastaly, ale už dávno je možné prosadit si porod podle sebe. Je pro každou ženu, která například ví, že chce mít dítě u sebe. Která ví, co chce a co ne. Ale pořád je málo žen, které si nenechají líbit to, co není zdravé, bezpečné a přátelské a neústupně si na tom trvají,“ shrnuje současný stav českého porodnictví Petra Sovová.
Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu.
Související
-
Petra Sovová v Automatkách: Máme sedm dětí, protože je mít...
Hostem silvestrovských Automatek byla Petra Sovová, matka sedmi dětí a předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství. „Nejsem bojovnice za porody doma, ať mají ženy možnos...
-
„Řeknou, že jsem blázen.“ Většina těhotných a žen po porodu s úzkostmi a depresemi nevyhledá pomoc
Až každá pátá žena zažije v těhotenství nebo po porodu nějaké příznaky duševní nepohody, jako je úzkost nebo deprese. Psychologická podpora bývá často nedostupná a drahá.
-
„Cítím se po porodu znásilněná.“ Vznikají v českých porodnicích zbytečná traumata?
Přestože se v českém porodnictví v posledních letech řada věcí změnila, stále si mnoho žen ze svého porodu v institucionalizované péči odnáší trauma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.