Politolog Kopeček: Miloš Zeman končí mandát jako proruský a pročínský prezident, aniž by nám to něco přineslo

30. prosinec 2021

Vánoční projev prezidenta republiky Miloše Zemana se letos nesl v pochmurném tónu. Hned úvodu hlava státu konstatovala, že uplynulý rok nebyl dobrý a špatně si počínalo NATO kvůli odchodu z Afghánistánu i Evropská unie se zaváděním takzvané Zelené dohody. „Projev čtu jako přípravu na to, co bude. Dobré časy skončily, připravme se na horší,“ míní politolog Lubomír Kopeček.

Přestože Zelenou dohodu odsouhlasila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO), podle Kopečka si prezident svou kritikou připravuje půdu pro ofenzivu proti nové vládě Petra Fialy (ODS).

Čtěte také

Zeman se zároveň ve svém projevu dopustil několika nepřesností a nepravdivých tvrzení, například že Zelená dohoda zakazuje od roku 2030 topit zemním plynem a od roku 2035 jezdit auty se spalovacím motorem a také že za útoky z 11. září 2001 stálo hnutí Tálibán.

Podle Kopečka jde o projev prezidentovy horší duševní kondice a chybějící odborné oponentury, která by ho na chyby upozornila.

Politolog Lubomír Kopeček

„Ale je dobré k tomu dodat ještě jednu věc. Podle mě nejde ani tak o tyto trapné lapsy. Důležitější je, že tam byl vidět náběh na opoziční politický program vůči vznikající vládě, která ale v tuto chvíli nemůže být kritizována, protože vznikla před pár dny,“ podotýká politolog.

„Pasáže týkající se hodnocení končící vlády, která je s Zelenou dohodou silně spojena, čtu jako přípravu k ofenzivě Miloše Zemana v příštím roce. A má to být spojeno s novou vládou, nikoliv s tou starou, která za dohodu nese odpovědnost,“ zdůrazňuje.

Rok velkých neúspěchů

Rok 2021 byl pro Miloše Zemana rokem velkých neúspěchů, nebo dokonce porážek. Nejenže nepokračuje jím preferovaná varianta vlády pod vedením Andreje Babiše, ale také se například zhoršily česko-ruské vztahy kvůli útoku ve Vrběticích.

Čtěte také

Kromě snah o dobré vztahy s Ruskem selhala i Zemanova vize přílivu čínských investic v řádý desítek miliard korun. „Když jsem dělal srovnání Václava Havla, Václava Klause a Zemana pro novou knížku, tak Miloš Zeman se v oblasti zahraniční politiky dá považovat za nejméně úspěšného českého prezidenta. Z jeho velkých priorit se v podstatě nic nerealizovalo,“ upozorňuje.

„Svůj mandát pomalu končí v situaci, kdy je brán jako pročínský a prorusky orientovaný prezident, aniž to České republice něco přineslo,“ dodává politolog působící na Masarykově univerzitě v Brně.

Utajování, které bylo charakteristické pro poslední kampaň Miloše Zemana, by už pro příštího kandidáta bylo opravdu velkým hendikepem.
Lubomír Kopeček

V končícím roce také prezidenta postihly vážně zdravotní potíže a jeho schopnost vykonávat prezidentský úřad je podle Kopečka velmi omezená. A je prý proto dobře, že jsme si prošli debatou o případné aktivaci článku 66 Ústavy, který řeší převod prezidentových pravomocí na jiné ústavní činitele.

Čtěte také

„A samozřejmě je tady ještě jedna věc s výhledem k příštím prezidentským volbám. Nároky kladené na kandidáty se díky tomu do určité míry zpřesní. Utajování, které bylo charakteristické pro poslední prezidentskou kampaň Miloše Zemana, by už takového kandidáta bylo opravdu hodně velkým hendikepem,“ uzavírá Kopeček.

Bude Zemanův rok 2022 nudný, jak se nechal slyšet? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související