Policejní razie proti toleranci marihuany
České growshopy už druhý týden čelí vlně policejních razií. Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Fridrycha se totiž už déle nelze tvářit, že pěstování konopí je legální. „Tady se vnímání normality nepotkává s legalitou,“ okomentoval celou akci Fridrych. Mění tedy Česko postoj k lehkým drogám od prevence k tvrdé represi?
Národního protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil tvrdí, že toto nehrozí. Připouští, že growshopy policii vadí už řadu let. „Pořád si ale myslím, že ta klasická prevence má větší účinek. Zákony dávají určitá tabu a Fridrych se pokouší svými nástroji tu hranici zvýraznit. Podle mě je to dlouhodobě rozpracována kauza policie. Už jsem to slyšel dva roky zpátky, že to Národní protidrogové centrále vadí. Uvidíme, jak to dopadne.“
Nejmenovaný policista obeznámený s případem pro Český rozhlas připustil, že z právního hlediska je celá razie velmi na hraně. Může jí tedy vyjít, ale také nemusí. Šance policie odmítá hodnotit Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj ale policie žádné zadání od vlády nedostala, její hlavní priority jsou dlouhodobě jinde. „Majitelé growshopů dlouho věděli, že se to polici nelíbí. Takže ať to rozhodnou soudy. Vládní politika se nemění. Pro nás je priorita prodej pervitinu do ciziny, především do Německa a růst zneužívání mefedronu.“
Policie se odvážila jen na slabé a malé
Na okraji Prahy v Letňanech kousek od dálnice stojí jeden z mnoha velkoskladů. Je plný hnojiva, substrátů, na krabicích je anglicky napsáno lampy, světla, zdi jsou polepené obrázky konopí. Tady nakupuje zboží i Leona Ládrová z Jihlavy. Tedy spíš nakupovala. Dokud u ní nezazvonili nečekaní hosté – kriminálka. „Ještě mě nechali odvést syna do škol, pak jsem zaparkovala auto před policií a hned mi na něj dali botičku a zabavili ho. Vzali mi zboží za víc než milion korun. Vůbec to nechápu,“ popisuje své rozčarování provozovatelka jihlavského growshopu.
Leoně hrozí propadnutí věci a pět let vězení. Kdyby ale prodávala jenom hnojiva, substráty a třeba lampy a přes ulici by její konkurence nabízela kuřácké potřeby a semena a o dveře dál třeba knihkupec inzeroval knihu o konopí, už by to šíření toxikomanie nebylo. Když je ale všechno pod jednou střechou, je to podle policie trestný čin.
Policisté tak nejdou po velkých rybách, jako jsou právě velkosklady, které growshopy zásobují. Stejně tak ji nezajímal mediálně sledovaný konopný veletrh Cannafest v Praze. Minulý víkend se tam prodávalo všechno konopné a policie tam poslala jen očka v civilu. Diví se i vydavatel časopisu Legalizace Robert Veverka. „Tady si koupíte cokoliv, od semínek až po technologii. Ta volba je na zákazníkovi.“ Podle Veverky likvidace growshopů nic nezmění na dostupnosti konopí. „Všechno se dá snadno koupit na internetu.“
Nové hranice tolerance nastaví soudy
Příznivci growshopů zatím protestují v ulicích a obvinění si shánějí advokáty. Mnozí přišli o živobytí a chtějí zpátky alespoň zboží. Na právní bitvu se připravuje i advokát některých obviněných Jan Danihelka, který mimo jiné doufá, že případný soudní proces přinese i něco dobrého. „Jestli razie přinese nastavení pravidel, tak můžeme být v konečném důsledku spokojeni,“ naznačuje Jan Danihelka, že rozhodnutí soudů budou akceptovat.
Akce proti growshopům podle policie zdaleka nekončí. Jejich provozovatelé přitom prodávají své zboží řadu let, vedou si účetnictví, platí daně. Doposud policie provedla domovní prohlídku asi ve stovce objektů, zabavila zboží za desítky milionů a kolem padesát lidí vyšetřovatelé obvinili z šíření toxikomanie a dalších trestných činů.
V loňském roce policie zabavila ve 119 pěstírnách 563 kg marihuany, což je rekordní množství. Šlo především o velkopěstírny provozované cizinci. Odhadová produkční schopnost odhalených pěstíren je sedm tun ročně. Policie zadržela 3084 pachatelů.
I přesto stát nemění politiku vůči konopí, což potvrzuje také Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Ten o razii v growshopech dopředu nevěděl, jak potvrzuje v rozhovoru pro Český rozhlas:
Jindřich Vobořil: Dopředu ne. Věděl jsem ale o tom, že plukovník Fridrich (ředitel Národní protidrogové centrály) o tom dlouho mluvil, že mu jsou growshopy trnem v oku.
ČRo: Takže to není na zakázku vlády, které se to nelíbí?
JV: Ne. Podle mě je to dlouhodobě rozpracována kauza policie. Už jsem to slyšel dva roky zpátky, že to Národní protidrogové centrále vadí.
Myslel jsem, že je tu tlak ze státu, aby se situace změnila?
Ze strany státu je tlak na něco úplně jiného. Nás tlačí příhraniční prodej pervitinu do Německa, nárůst mefedronu, tzv. koček na trhu, až po celou řadu opatření v oblasti prevence a léčby.
Takže growshopy pro vás nejsou zásadní problém?
Osobně jsem growshopy nikdy moc neřešil. Pořád ještě nevím, na čem je stavěná ta akce.
Nevíte?
Ještě pořád ne. Vycházím je z neoficiálních informací z médií. Ještě jsem o tom s plukovníkem Frirychem nemluvil.
Doposud jsem si myslel, že Česko jde v oblasti konopí spíše směrem k prevenci než k represi. Je to změna politiky?
To si nemyslím. Naše zákony jdou směrem k dekriminalizaci. Nechci říct, že jsou liberální, protože to je zavádějící.
Tento krok policie ale nepůsobí jako „liberální“…
Tak to záleží na tom, co s tím udělají soudy. Policie se rozhodla, že má někde nějakou skutkovou podstatu. To není záležitost politiky. To se policie rozhodla jednat na základě zákonů a rozhodně to není žádné zadání z vrchu.
Varoval někdo z vašeho úřadu nebo někdo jiný provozovatele growshopů, že překračují zákon?
Předpokládám, že byli opakovaně varováni, že je to překračování všeho. Vždycky se vědělo, že je to spojené s konopím a že konopí je zakázaná látka. Obzvlášť když oni učí vypěstovat konopí s vyšším obsahem THC. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale z mezinárodních úmluv je marihuana zakázaná. To že nic nevěděli, tomu nevěřím. Zase buďme pravdiví.
Máte nějakou analýzu o tom, jak se podílí growshopy na trhu s konopím?
Nemáme to zanalyzované, ale nabízí se to. Pořád si ale myslím, že ta klasická prevence má větší účinek. Zákony dávají určitá tabu a Fridrych se pokouší svými nástroji tu hranici zvýraznit. Uvidíme, jak to dopadne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.