Pokud by Kundera měl o české občanství zájem, už by o něj požádal, myslí si Jacques Rupnik
Premiér Andrej Babiš se během víkendové připomínky konce 1. světové války v Paříži sešel s Milanem Kunderou. 89letý francouzský spisovatel českého původu žije ve Francii od roku 1975.
„Je to čistě soukromá věc, neviděl bych v tom žádné gesto. Kundera se vůbec nestará o politiku, natož o tu českou,“ upozorňuje historik a politolog Jacques Rupnik, který sám pomáhal organizovat setkání Milana Kundery a Václava Havla.
Karel Hvížďala: O paradoxech Milana Kundery
"Román není ani žánr, ani forma... Román je forma myšlení... Proto Milan Kundera zaujímá výjimečné místo v dějinách moderní literatury a myšlení... Román Nesmrtelnost nabízí zároveň jakési vnitřní uspořádání pro reflexi a přemýšlení," napsala kritička Daniele Sallenavová po vydání tohoto románu v roce 1990 v deníku Le Monde.
Babiš po setkání zmínil možnost vrátit Kunderovi státní občanství, které mu socialistický režim odebral v roce 1979 po vydání Knihy smíchu a zapomnění. „Nemám tušení, jestli má v 90 letech zájem stát se znovu českým občanem. Myslím, že je to takové gesto. Starý režim mu vzal občanství a mělo by mu být nabídnuto,“ hodnotí publicista žijící v Paříži.
„Kdyby o to Kundera měl zájem, tak by už o to (občanství) požádal. Není k tomu bezprostřední potřeba. Musíte si uvědomit, že jde o spisovatele, který je ve Francii neuvěřitelně vážen a ctěn,“ zdůrazňuje Rupnik.
Budou-li i čeští čtenáři číst jeho dílo a nebudou se starat jen o nějaká soukromá setkání, bude to skvělá věc.
Jacques Rupnik
Nakladatelství Gallimard například vydalo Kunderovy sebrané spisy, k čemuž prý dochází zpravidla až po smrti velkých spisovatelů. „Jeho romány a eseje jsou čteny. Když vycházely jeho knížky, bylo to na prvních stránkách novin před politickými zprávami,“ přibližuje.
Rupnik poukazuje i na to, že Kundera se v posledních 25 letech vyhýbá médiím, protože se chtěl soustředit na své dílo, a totéž radí i ostatním: „Brát ho jako literární osobnost, ne jako nějakého politického činitele,“ uzavírá.
Související
-
Karel Hvížďala: Milan Kundera a jeho nejvlivnější hlas roku 2015
Pětataosmdesátiletý romanciér Milan Kundera, který žije v Paříži, se v roce 2015 ocitl mezi první třicítkou nejvlivnějších hlasů roku 2015, které jsou slyšet napříč...
-
Premiér Babiš se v Paříži setkal s Kunderou, nabídl mu české občanství. Prezidentu Macronovi daroval obraz
Premiér Andrej Babiš je na návštěvě Paříže, kde se účastní stého výročí oslav konce první světové války. Během pobytu se setkal také se spisovatelem Milanem Kunderou.