Plošné zalesňování nemusí být vždy prospěšné, varují vědci ze Stanfordovy univerzity
Pokud je hromadné sázení stromů za účelem snižování hladiny CO2 v ovzduší nebo eroze půdy nepromyšlené, může být na škodu. V odborné studii to potvrdili vědci z USA.
Důsledkem neodpovědného zalesňování může být paradoxně odumírání cenných lesů, ztráta biodiverzity nebo prohloubení klimatické změny. V časopise Nature na to upozorňují vědci ze Stanfordovy univezity, kteří si posvítili na iniciativy tohoto druhu.
Čtěte také
Mezi ně patří například takzvaná Bonnská výzva, kterou před několika lety prosadilo Německo s cílem zalesnit do roku 2030 celých 150 milionů hektarů lesů na odlesněné nebo degradované půdě. K jejich výzvě se přidaly další země, třeba USA, Čína, Brazílie a Rwanda.
Nejen že špatně nastavená pravidla na některých místech situaci neprospívají, ale mohou ji dokonce i zhoršit. Vzorovým příkladem je podle výzkumníků i největších a nejdéle trvajících zalesňovací program, který funguje v Chile od 70. let.
Chilský zalesňovací plán byl původně vytvořen za účelem boje s erozí. Později ho ale převzaliy další státy, které cílily na zlepšení biodiverzity a snižování množství CO2 v ovzduší.
Ztráta diverzity
Za problematické považují vědci hlavně vysazování monokultur, nebo lesů složených jen ze dvou až tří druhů. To logicky nevede k větší biodiverzitě. V rozvojových zemích se navíc dokonce stává, že se před výsadbou nových stromů přistupuje k vykácení starého porostu.
„Je to možná nepochopením celé situace, případně nedostatkem vědomostí, znalostí nebo i špatnými úmysly v některých rozvojových zemích. Peníze tam mohou být velmi snadno zneužity,“ komentuje vedoucí Katedry ekologie lesa České zemědělské univerzity Miroslav Svoboda.
Související
-
Tisíce odborníků poslaly výzvu premiérovi. Protestují proti vytěžování Moravské Amazonie
Příroda na území při soutoku řek Moravy a Dyje trpí podle vědců a ochránců špatným zacházením. Upozorňují na to ve výzvě zaslané premiérovi Babišovi.
-
Na návštěvě v Moravské Amazonii, jedné z nejcennějších lokalit ve střední Evropě
Ekologové a ochranáři ale varují, že kvůli necitlivé těžbě dřeva vzácné biotopy velmi rychle mizí. Co přesně se v oblasti děje zjišťoval Ondřej Novák.
-
Budoucnost deštných pralesů? Bolsonaro nechce, aby svět strkal do Amazonie nos
V Brazílii hoří amazonský deštný prales. Světoví státníci v čele s francouzským prezidentem Macronem bijí na poplach. Poslechněte si rozhovor s Davidem Koubkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.