Petruška Šustrová: Polsko a interrupce

6. říjen 2016

V úterý 4. října se polská premiérka Beata Szydlová nechala slyšet, že její vláda strany Právo a spravedlnost nepracovala a nepracuje na žádném zákoně o zpřísnění interrupcí.

Prohlášení je jistě pravdivé, nicméně fakt je, že polská sněmovna těsně předtím v prvním čtení návrh právě takového zákona schválila a do ulic polských měst vyšly na protest desítky tisíc žen v černém.

Přístup polských občanů a občanek k interrupcím je tradičně velmi odmítavý, v tom se polská společnost od české výrazně liší. Proto je také dosavadní zákon o interrupcích v Polsku podstatně přísnější než v naprosté většině jiných evropských zemí.

Umělé ukončení těhotenství je tam povoleno jen ve třech situacích: je-li vážně ohrožen život matky, je-li těhotenství důsledkem znásilnění, nebo je-li plod v matčině těle nevratně poškozen. Takové uspořádání je důsledkem společenského kompromisu, který v Polsku platí už víc než 20 let.

Odpůrci nového zákona i ti, kteří nesouhlasí s dosavadní úpravou, mluví o „potratové turistice“ a odhadují, že za polské hranice na interrupci vyjíždí – většinou do Česka či na Litvu, ale i jinam – více než sto tisíc Polek ročně.

Stínů je dost

Pro zákon premiérka Szydlová nehlasovala

Není ovšem jisté, jakou metodou k takovému výpočtu došli. Pokud srovnáním počtu potratů s počtem v jiných zemích, je výsledek pochybný, neboť se polské prostředí v tomto ohledu skutečně od jiných zemí liší.

Návrh nové právní úpravy skutečně nepřipravila vláda, nýbrž nevládní organizace, a sněmovně ji předložili poslanci vládní strany Právo a spravedlnost.

Při hlasování v prvním čtení neplatila stranická disciplína, poslanci mohli hlasovat svobodně, a s největší pravděpodobností tak činili v přesvědčení, že se řídí míněním svých voličů.

Zdaleka ne všichni poslanci Práva a spravedlnosti však pro přijetí návrhu hlasovali, nehlasoval pro něj například vůdce strany Jarosław Kaczyński či premiérka Szydlová, a naopak jeho přijetí daly hlasy desítky poslanců z jiných stran. A lze odhadovat, že nezmění-li sněmovní výbory nějak podstatně původní návrh, bude posléze znovu schválen.

Vláda Práva a spravedlnosti se tak dostává do nepříjemné situace. Na mezinárodní scéně je postoj polských občanů k potratům těžko srozumitelný a zpřísnění i tak přísné potratové legislativy na Polsko nepochybně vrhne stín. Těch je i bez toho dost.

Při hlasování v prvním čtení neplatila stranická disciplína, poslanci mohli hlasovat svobodně
autor: Petruška Šustrová
Spustit audio