Petr Šabata: Případ koronavirus. Příští černá labuť už krouží nad obzorem
Předpokládejme, že jistý odvážný, inteligentní, předvídavý a vytrvalý vyšší funkcionář komunistické strany Číny ve městě Wu-chan prosadí uzavření městského trhu Chua-nan.
S platností od 30. září 2019. Tržiště se během půl roku přebuduje, dramaticky se zlepší hygienické podmínky a už se tam nebude obchodovat s kuřaty, bažanty, netopýry, svišti, jedovatými hady, skvrnitými jeleny a orgány králíků a dalších volně žijících zvířat.
Čtěte také
Hlavním argumentem tohoto prozíravého soudruha je, že je potřeba odvrátit epidemii dosud neznámého koronaviru a zachránit tisíce životů.
Zavření trhu není ve městě vůbec populární, naopak – náš odvážný soudruh, říkejme mu třeba Li Wen-liang, se dostane do nemilosti komunistické strany a jednoho dne beze stopy zmizí. Jeho nápad byl přece naprosto zbytečný a drahý a poškodil popularitu místní organizace komunistické strany.
Dnes víme, že by náš předvídavý soudruh zachránil Čínu a celý svět před nebezpečnou nákazou, nezemřely by tisíce lidí a globální ekonomika by nedostala těžkou ránu v nejméně vhodnou chvíli.
Švejkovské chování
Čtěte také
Posluchači jistě poznali, že jde o parafrázi na myšlenkový experiment z knihy Černá labuť Nassima Taleba. Ten uvažoval, jak by dopadl teoretický Joe Smith, kdyby prosadil těsně před teroristickým útokem na Světové obchodní centrum v New Yorku v září 2001 v každém letadle povinně zamčenou kabinu pilotů a navíc neprůstřelné dveře. Dopadl by asi stejně jako náš hrdina Li Wen-liang, tedy špatně.
„Před objevením Austrálie věřili obyvatelé Starého světa, že naprosto všechny labutě jsou bílé. Přesvědčení to bylo vskutku nezlomné, neboť se opíralo o zdánlivě neprůstřelné empirické důkazy,“ vypráví Taleb příběh, jímž popisuje mimořádné neočekávané děje. A pak byla spatřena první černá labuť…
Nejen nákaza novým typem koronaviru, ale všechny události typu „černá labuť“ mají tři vlastnosti: leží za hranicemi obvyklých očekávání, mají mimořádný dopad a lidská přirozenost nás nutí hledat pro ně dodatečná vysvětlení a vytvářet tak dojem, že je bylo možné předvídat.
Čtěte také
Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost stále nepředvídatelnější. Ovšem lidé se většinově zaobírají záležitostmi banálními, známými a opakovanými. Koronavirus už zabíjel v Číně a Evropa si v klidu řešila svoje potíže růstu a Česko bylo zahleděno na maturitu z matematiky, opravy dálnice D1 a eskapády exministra dopravy Kremlíka.
Taleb sice formuluje desatero, jak zvýšit odolnost společnosti vůči černým labutím, ale sám je skeptický ke schopnosti lidí poučit se.
Nicméně některé jeho rady vypadají rozumně i pro časy mimo koronavirus: Lidé, kteří řídili autobus se zavázanýma očima a havarovali, by neměli dostat nový. Dynamit nepatří do rukou dětem, i když je opatřen varovným nápisem. Udělejme z rozbitých vajec omeletu. Tím se myslí – na příkladu ekonomického kolapsu z roku 2008 – že velké krize nelze zahladit kosmetickými úpravami a nouzovými záplatami, ale jen důkladnou promyšlenou změnou systému.
Tak po zkušenosti s nákazou novým typem koronaviru by měl český stát ex post analyzovat každý krok a posoudit – kvůli epidemiím příštím – jeho přiměřenost, načasování a také dostatečnost krizového a zdravotnického systému. A občané by se mohli zamyslet nad svým švejkovským chováním.
Příští černá labuť už krouží kousek za obzorem.
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka