Petr Šabata: O povinném očkování se takhle s občany jednat nesmí

6. prosinec 2021

Nechme v tuto chvíli stranou, zda je povinné očkování občanů správný, nebo nesprávný nástroj v boji proti epidemii nemoci covid 19. Ale je zcela nepřijatelné, jak o této důležité věci stát – končící vláda Andreje Babiše (ANO) a nastupující kabinet Petra Fialy (ODS) – s občany jedná.

Vyhlášku o povinném očkování připravilo ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a odeslalo ji do legislativní rady vlády. Tento týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů.

Čtěte také

Má platit od března příštího roku a zavádí povinné očkování pro zdravotníky, zaměstnance v sociálních službách, vojáky a složky integrovaného záchranného systému, pracovníky krajských hygienických stanic a také pro strážníky městské policie, dobrovolné hasiče, mediky a studenty zdravotnických škol a ty, co se připravují na práci v sociálních službách.

A pro lidi starší 60 let. Jen těch je neočkovaných na 300 tisíc, mluvíme tedy o velké skupině lidí. Kterým vláda Andreje Babiše očkování nařídí – a kabinet Petra Fialy ho hned po nástupu části z nich zruší. Lidem starším 60 let určitě. U profesních skupin se uvidí.

Zpackaný postup napravit

Takový postup je ze strany státu – a řeč je o povinnosti týkající se zdraví každého člověka – úplně zvrácený. Společnost má bezpochyby právo na vypočitatelný seriózní přístup ministerstva zdravotnictví, ať ho vede Petr, nebo Pavel.

Čtěte také

Minulý týden vystoupili premiéři Babiš a Fiala na společné tiskové konferenci a oba podpořili iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která usiluje o zrychlení očkování posilující dávkou vakcíny. To může ulevit zatíženým nemocnicím a zachránit lidské životy.

Ano, takový společný postup je jediný možný, byl to záblesk zodpovědného přístupu při předávání moci a politické kultury, která není v Česku obvyklá. Bohužel dobrá vůle se tím zřejmě vyčerpala a spor o povinné očkování zasahující do života stovek tisíc lidí je ukázkou arogance moci.

Ministr v demisi povinnost zavádí, ministr budoucí ji zruší. Vlastimil Válek (TOP 09) upozorňuje, že taková povinnost se nedá vymáhat a vlastně se celá akce ani nedá zvládnout, protože očkovací kapacity jsou omezené.

Čtěte také

Dobře – a proč si to oba pánové se svými týmy neprobrali v zákulisí a nevystoupili s jedním názorem a postupem?

Téma očkování je tak zásadní jako interrupce, klimatická změna, svoboda, stejnopohlavní sňatky, případně vlastenectví. Veřejná debata o nich je často polarizující, proto je při ní třeba hodně trpělivosti a tolerance. Tedy přesný opak toho, co předvádějí Vojtěch, Válek a další.

Petr Šabata, šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Mimochodem – kdyby šlo právě třeba o umělé přerušení těhotenství, postupovalo by ministerstvo zdravotnictví a vláda stejně arogantně?

Ještě je čas zpackaný nejednotný postup u povinného očkování napravit.

Třeba modelem Babiš-Fiala.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Související