Petr Šabata: Nezapomínejme na toho nejdůležitějšího vítěze voleb
Krajské volby mají jednoho vítěze, o kterém se příliš nemluví. Totiž voliče, kteří přišli v překvapivě velkém množství.
Čtěte také
Možnost rozhodovat o krajské vládě využilo přes 2 miliony 760 tisíc občanů, což je takřka 40 procent ze všech oprávněných voličů. Tedy o 5 procentních bodů víc než před čtyřmi lety. Je to druhá nejvyšší účast v historii krajských voleb, mírně za rokem 2008, kdy Jiří Paroubek (tehdy ČSSD) vyhrál vše s kampaní proti poplatkům ve zdravotnictví. To je úctyhodné.
Důležitější než statistika je výjimečný kontext: nákaza novým typem koronaviru zamávala na jaře s celou společností a její opětný nástup po prázdninách zase budí obavy. Jistěže bylo ve volebních místnostech vše zařízeno tak, aby se nikdo nenakazil, určitě bylo dobré, že lidé mohli volit na drive-in stanovištích a do zvláštních přenosných uren.
Čtěte také
Ale je možné se divit úzkosti a nejistotě, když stoupá počet nově nakažených, hospitalizovaných i úmrtí? A to není zrovna rozpoložení na to jít k volbám, natož k volbám krajským, méně atraktivním, než je hlasování o složení sněmovny a tedy o vládě, anebo o prezidentovi.
Protože nemáme průzkumy pořizované při odchodu z volebních místností, nevíme, jestli byli opatrnější starší lidé a zůstali doma – ANO získalo o 70 tisíc hlasů víc než před čtyřmi lety, ale ČSSD a KSČM jich 380 tisíc ztratily. Piráti se spíše mladším elektorátem si polepšili o téměř 300 tisíc hlasů.
Právě kvůli mimořádným okolnostem koronavirovým je celková účast naprosto výjimečná a je na místě všem voličům poděkovat.
A co politici?
S rozdanými kartami už se čile hraje. Někde jednání o koalicích dokonce skončila za pár hodin dohodou o krajské vládě.
Čtěte také
Dopady na celostátní politiku a na už začínající kampaň před volbami do Sněmovny v říjnu 2021, se nepochybně dostaví. Aktuální opoziční optimismus a řeči o spojování, ještě projdou tvrdými testy. Hnutí ANO jako opětný volební vítěz určitě jen tak nepustí taktovku z rukou.
Ale jedna věc je jasná: ČSSD a KSČM, jako koaliční a tichý člen vlády, dostaly výprask. Je tak zřejmé, že je to důsledek právě jejich vládního angažmá, a že budou muset spolupráci s Andrejem Babišem (ANO) znovu vážně posoudit. Na dlouhé manévrování přitom není moc času, pokud se nechtějí odsoudit k mimosněmovní nicotě.
Komunisté se sejdou na volebním sjezdu v listopadu, sociální demokraté mají vrcholné jednání v lednu.
Odpůrci vládní spolupráce v obou stranách mají po ruce nové silné argumenty a třeba v sociální demokracii jistě nebudou čekat až do nového roku.
Andrej Babiš přitom potřebuje partnery na potírání nákazy, schválení rozpočtu na rok 2021 s plánovaným velkým schodkem, na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní.
Takže ty „druhořadé“ krajské volby nakonec ovlivní nejen podobu krajských vlád. A voliči v přímém přenosu uvidí, jak důležité jejich hlasy byly.
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka