Petr Šabata: Jan Lipavský by si zasloužil od prezidenta pochvalu, ne stopku

13. prosinec 2021

Distancovaný postoj k visegrádské spolupráci. Tak pojmenoval prezident Miloš Zeman jednu ze svých výhrad ke kandidátovi na ministra zahraniční Janu Lipavskému. Nechme stranou, že podle většiny ústavních právníků nemá hlava státu kompetenci blokovat jmenování ministra. A nechme stranou i další fakt, že spor o Lipavského si země nemůže dovolit, protože životně naléhavě potřebuje kvůli nevyzpytatelné epidemii a dalším krizím vládu s mandátem z voleb.

Zbyde pak vážná otázka, zda by nebyl jistý distanc od visegrádské spolupráce tím nejlepším způsobem, jak hájit české zájmy v Evropě a ve světě.

Čtěte také

Co nejužší součinnost se Slovenskem je bez pochyby na místě nejen kvůli společné bohaté minulosti a nespočetným institucionálním i osobním vazbám. Ale především proto, že obě země mají velmi blízké zájmy jak v Evropské unii, tak ve vztahu k dalším částem světa i velmocím (od USA přes Rusko po Čínu).

To ale už nějaký čas neplatí o dalších dvou členech Visegrádské skupiny – Maďarsku a Polsku. Stačí například připomenout, jak obě země vloni zprvu zablokovaly přijetí Fondu obnovy, což byla rychlá mnohamiliardová pomoc EU po prvních vlnách koronavirové krize. Nelíbilo se jim tehdy, že čerpání peněz mělo – a stále má být – podmíněno dodržováním zásad právního státu. Nakonec se našel kompromis, ale naši partneři z Visegrádu ani na vteřinu nebrali ohled na zájmy Česka a Slovenska.

Přehodnotit vztahy s Polskem a Maďarskem

V Maďarsku – vedle jeho četných sporů s Unií - už existují důkazy, že administrativa Viktora Orbána přelévá evropské peníze loajálním oligarchům a dalším spřízněným lidem.

Čtěte také

Polsko aktuálně ústy ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra spor s Unií vyhrotilo a pohrozilo, že přestane platit příspěvky do rozpočtu EU, když nedostane miliardy eur z unijních peněz, jejichž vyplacení Brusel podmiňuje dodržováním principů právního státu.

Vznikající vláda Petra Fialy nezmiňuje v koaliční smlouvě – programové prohlášení ještě neexistuje – Visegrád mezi prioritami, na rozdíl od vztahů k Evropské unii a NATO. V podrobné části dokumentu se pak píše, že „spolupráce ve Visegrádské skupině bude součástí našich vazeb na všech úrovních“. Ovšem text pokračuje: „Podpora demokracie, lidských práv a občanské společnosti je morálně správná a pro náš stát také výhodná… Obnovíme tradici ,havlovské´ zahraniční politiky…“ Podpora hodnotové zahraniční politiky pak ale velí přehodnotit vztahy se zeměmi, jako jsou Polsko a Maďarsko, členové Visegrádské skupiny.

Petr Šabata, šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Obhajoba životních zájmů České republiky jistě nespočívá v tom, dělat za každou cenu advokáta Polsku, s nímž vedeme nepříjemný spor o těžbě uhlí v dole Turów, nebo Maďarsku s orbánovským autoritářstvím a speciálními vztahy s Ruskem a Čínou.

Nastupující vláda bude muset i kvůli předsednictví v Radě EU příští rok vztahy ve Visegrádu znovu důkladně promyslet. Pokud k tomu chce Jan Lipavský přispět, měl by se od prezidenta republiky dočkat pochvaly.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio