Petr Janyška: Polsko bude možná přepočítávat hlasy z prezidentských voleb
Polskem hýbe v posledních dnech aféra, která může mít ohromný politický dopad. Týká se vážných nesrovnalostí ve sčítání hlasů v nedávných prezidentských volbách. Podle údajů Ústřední volební komise v nich zvítězil kandidát národovecké pravice Karol Nawrocki. Podle komise o 370 tisíc hlasů.
Čtěte také
Teď se však ukazuje, že tomu tak není, že čísla byla v reálu jiná. V některých okrscích se zjistilo, že místní komise sečetly chybně hlasy a Ústřední komise vyhlásila vítězství Nawrockého na základě chybných dat. Jako náhodou byl téměř ve všech dosud zkoumaných okrscích chybný součet ve výrazný prospěch Nawrockého.
Některé místní komise v nich prostě zaměnily volební lístky a hlasy pro liberála Rafała Trzaskowského připsaly Nawrockému. Zda omylem, či ne se bude vyšetřovat.
Co z toho všeho vychází? Záležitost buď vyšumí, řekne se, že šlo o několik individuálních případů, které nemohly ovlivnit výsledek voleb. Anebo jsme na začátku velkého skandálu, který by mohl znevěrohodnit Nawrockého zvolení. Takové zpochybnění voleb chybným sečtením lístků se v Polsku ani jinde v Evropě snad ještě nestalo.
Čtěte také
Premiér Donald Tusk si je nejspíš vědom výbušnosti celé kauzy. Pokud by došlo k všeobecnému přepočítání hlasů nebo dokonce ke zpochybnění Nawrockého vítězství, vedlo by to nejspíš k dramatickým konfliktům v zemi a k politické destabilizaci.
Nemluvě o gigantické mezinárodní ostudě. Premiér proto vyzval ke zklidnění, hned po volbách prohlásil, že uznává Nawrockého vítězství. Zároveň ale nechává advokáta Romana Giertycha, člena své strany, posílat stížnosti adresované Nejvyššímu soudu a žádat v nich přepočítání všech odevzdaných hlasů.
Zpolitizovaný orgán rozhodne o pravosti voleb
Záležitost může rozhodnout jediný orgán, Nejvyšší soud. A to v extrémně krátké lhůtě, už příští úterý. Obdržel stovky stížností a je těžko představitelné, že by mohl všechno stihnout během pár dnů seriózně posoudit.
Čtěte také
A tady se dostáváme k neuralgickému bodu polského soudnictví, jež minulé vlády Jaroslawa Kaczyńského zcela zdeformovaly a znevěrohodnily v očích veřejnosti. Polská justice je dnes nemocná. Podle zákona má výsledek voleb a jejich pravost potvrzovat tzv. Zvláštní kontrolní senát Nejvyššího soudu.
Tento orgán si vytvořila za svých vlád strana Právo a spravedlnost, PiS, a obsadila svými politickými tvářemi. Evropské soudní instance ho proto neuznávají, není pro ně nezávislý ale zpolitizovaný.
Čtěte také
Jako takový ho neuznává ani Tuskova vláda a generální prokurátor navrhuje, aby se přezkumem voleb zabýval jiný orgán Nejvyššího soudu složený ze skutečných soudců.
Předsedkyně tohoto soudu je ovšem politicky blízká Kaczyńskému a na navrhovanou změnu nepřistoupí. Už teď řekla, že těch údajně pár sporných případů jsou detailem a že jejich přepočítání nemůže změnit výsledek voleb. Jak to ví, je ve hvězdách.
Lze jen těžko předpokládat, že výrok zmíněného orgánu Nejvyššího soudu bude ve společnosti přijat s úlevou a jako definitivní, polovina Poláků mu kvůli jeho vazbě na stranu PiS nevěří a pochybnosti nejspíš zůstanou.
Z této polské zkušenosti pro nás vyplývá něco velmi závažného: totiž jak je důležité pro stabilitu státu, aby soudy nebyly zpolitizované a nebyly ochotné pracovat na politickou objednávku. Český systém zatím na rozdíl od polského drží.
Autor je politický komentátor, nedávno vydal knihu „Polsko vejpůl“
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.