Petr Holub: Záhada české inflace. Benzín zdražil, i když se snížily daně
Inflace mírně zvolnila tempo, pochvalují si někteří analytici. Přesto to byla v červnu šestá největší rychlost v Evropě po pobaltských zemích, Slovinsku a Řecku. Ekonomové unavení z proudu špatných zpráv dokonce věští, že inflace je už pod vrcholem. Ještě se zvýší v červenci k osmnácti procentům, ale dál už neporoste. Ovšem optimismus zchladily informace o tom, jak nečekaně zrychlila inflace ve Spojených státech.
Po dvanácti měsících inflačního růstu napadne každého otázka, co je vlastně příčinou nezastavitelného zdražování. Česká národní banka dělá, co může, zvyšuje úrokové sazby a utrácí rezervy, aby udržela kurs koruny, dosud to však nestačí.
Čtěte také
Důvodem je například podle Raiffeisen Bank situace na Ukrajině a sankce vůči Rusku, v jejichž důsledku se nezadržitelně zvyšují ceny energií a potravin.
Nepochybně to bude pravda. Jenže ještě zbývá otázka, proč je tedy u nás meziroční míra inflace dvakrát vyšší než evropský průměr. Údaje z června tuto otázku ještě vyostřily: pokud potraviny zdražují v Evropě v průměru o devět procent, proč v Česku platíme o osmnáct procent navíc.
Tady by se ještě dalo vysvětlit, že ve finančním vyjádření mají ve všech zemích přirážku zhruba stejnou, jenže nárůst v procentech je vyšší tam, kde dosud byly potraviny levnější, tedy také v Česku.
(Ne)konkurence v Česku
Ovšem nad zdražováním pohonných hmot už zůstává rozum stát. V červnu se snížila spotřební daň z benzínu a nafty o korunu a padesát haléřů za litr, podle údajů společnosti CCS však benzín i nafta pro zákazníky zdražily o dvě až tři koruny.
Čtěte také
Ve stejné době snížila daňovou přirážku také německá vláda, u benzínu v přepočtu o šest korun, u nafty o tři koruny. Podle statistiky ADAC se snížila také cena pro zákazníky, tedy v přepočtu o pět korun za benzin a asi o dvě koruny u nafty. Jedním z důsledků byl i fakt, že zpomalila celková německá inflace.
Proč tedy němečtí pumpaři zlevňují, když čeští trvají na vysokých cenách a dál je nafukují. Člověka automaticky napadne, že pro české dodavatele pohonných hmot je zvýšení zisku důležitější hodnotou než spravedlivá cena. Možná to platí i v jiných sektorech maloobchodu. V takovém případě by bylo mimořádné české zdražování vysvětleno.
V této chvíli je ovšem lepší proud myšlenek zastavit. Svět není tak jednoduchý, aby ho tvořili jen bezcitní kapitalisté a ubozí spotřebitelé. Těžko však přehlédnout, že tuzemský obchod s potravinami a pohonnými hmotami ovládá jen několik firem, skoro vždycky se zahraničními vlastníky.
Motivace držet ceny dole je slabší, totéž platí o kvalitě konkurence, proto se inflační náklady přenášejí bez výjimky na spotřebitele. Pokud je to pravda, pak si obchodníci říkají o přísnější státní regulaci.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Reportér Holub: Vysoká inflace je cenou i za to, že jsme v ekonomickém ohledu přežili covid v klidu
Vysoká inflace bude pravděpodobně dál stoupat. Český spotřebitel tak začíná šetřit a omezuje nákupy, aby se připravil na chudší roky. Může to ekonomice ještě víc ublížit?
-
Tereza Zavadilová: Jak se léčí inflace inflací
Svět prožívá nejhorší růst cen za dekády, v anglosaském světě jsou nejvyšší za čtyřicet let, v Německu za padesát. V Česku bývala vysoká inflace běžná začátkem 90. let.
-
Julie Hrstková: Tváří v tvář vysoké inflaci bude muset vláda sáhnout na daně
Inflace se v květnu vyšplhala na 16 procent, ceny pádí tempem, které připomínají časy na počátku 90. let minulého století. Jak tvrdí guvernér ČNB, zdražování není u konce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.