Petr Holub: Volný pád stavebnictví. Důvodem jsou vysoké ceny

7. srpen 2024

Je to smutné, ale už jsme si zvykli, že ekonomika neroste. Proto nás může zaujmout jenom něco výjimečného, například dvouciferný pokles v některém oboru hospodářství. Protože v takovém případě nejde o stagnaci, prostě „bloudění odnikud nikam“, ale o něco vážnějšího, o čem by možná bylo dobré vědět.

Dvouciferný pokles – o něco hlubší než deset procent – zaznamenalo v červnu meziročně stavebnictví. Něco takového musí mít konkrétní důvod, ale z obvyklých ekonomických komentářů se ho člověk nedozví.

Čtěte také

Převládají depresivní poznámky, jak složité je stavební řízení, jak stát, kraje a obce málo investují, a jak jsou úroky příliš vysoko, aby si lidé mohli na své byty výhodně půjčit. Ale možná se to nějak samo zlepší.

Skrývá se v tom jakýsi zvrhlý optimismus. Stěžuji si na úřady, vládu, Českou národní banku, a těším se, že nakonec udělají to, co bych si přál. Nejlépe pod tlakem argumentu, že lidé přece chtějí bydlet a také chtějí, aby se stavěly dálnice.

Vysvětlení hledejte v inflaci

Nic proti tomu, že stavební firmy, developeři a bankéři sledují svůj cíl. Ale pokud stojí za nízkým výkonem stavebnictví nějaký hlubší problém, pak samotné stížnosti nepomohou.

Naštěstí jsou k dispozici informace, nejčastěji pocházejí od Českého statistického úřadu, které přinejmenším naznačují cestu, kde skutečný důvod dvouciferného poklesu ve stavebnictví objevit.

Čtěte také

Nevyplývá z nich, že u výstavby bytů je větší výpadek než jinde, a proto také nemohou být klíčovým důvodem výpadku úrokové sazby hypoték.

Stejným tempem jako celé stavebnictví klesá rovněž produkce u inženýrských staveb, tedy především státních investic do dálnic a železnic. Na druhou stranu státní výstavba celkové bilanci nepomáhá, i když se vláda častěji chlubí, jak se jí podařilo navýšit investice.

Jádro problému se nejspíš najde v číslech o inflaci. Cena stavebních prací vyrostla po roce 2019 o třetinu. To odpovídá průměrné míře zdražování v časech velké inflace, ovšem z pohledu zákazníků je právě zdražení při výstavbě nových nemovitostí příliš bolestné.

Svědčí o tom, že ceny už rok stagnují, vyššímu odbytu to ale nepomáhá. Čekat až si zákazníci zvyknou na vysoké ceny, může trvat docela dlouho.

A zrušení daně z nabytí

Ještě hlubší je problém při výstavbě bytových domů. Dokončené byty se prodávají dokonce o dvě třetiny dráž než před rokem 2020. Za větší zdražení než v jiných sektorech může spekulativní vlna, kterou před třemi lety vyvolalo zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Čtěte také

Díky tomu si mohou investoři do konečné ceny započíst o poznání vyšší marži než dříve, nechtějí se jí však vzdát, a proto i v tomto případě ceny stagnují.

Skutečným důvodem, proč stavebnictví klesá dvouciferným tempem, je pat, do kterého se výstavba v Česku dostala. Stát i domácnosti investují o hodně peněz víc než dříve, dostávají však za ně méně muziky. 

Petr Holub

Existuje pochopitelně vyzkoušená metoda, jak stavebnictví pomoci, tedy snížit ceny, ovšem k tomu se stavebníci, developeři ani banky dosud nemají, a místo toho žádají o státní intervenci.

Bylo by chybou, kdyby je stát vyslechl a nechal náklady nefunkčního trhu ve stavebnictví zaplatit daňové poplatníky.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio