Petr Holub: Ve víru stovek miliard. Zneklidňující tajemství rozpočtu 2024
Vláda se dohodla na státním rozpočtu pro příští rok, který teď zamíří do sněmovny. To samo o sobě zasluhuje pochvalu, protože se muselo dohodnout pět koaličních stran. Každá z nich míří na své voliče, sleduje proto speciální politiku, přesto jejich lídři dali přednost společnému zájmu všech občanů České republiky.
Čtěte také
Schodek rozpočtu sice dosahuje téměř přesně čtvrt bilionu korun, přesto je třeba vládu pochválit, protože bez nejmenších pochyb rozjela úspornou politiku demonstrovanou konsolidačním balíčkem.
Začíná cesta, která aspoň podle prohlášení odpovědných politiků povede k tomu, že v dohledné době dosáhneme, tedy český stát dosáhne vyrovnaného rozpočtu.
Dobré a špatné zprávy
Nezúčastněný pozorovatel může ocenit, s jakou elegancí se dokázal ministr financí Zbyněk Stanjura vypořádat s námitkami resortních ministrů. Nechal si totiž v jedné z rozpočtových kapitol potřebnou vatu ve výši deseti miliard, zároveň zvýšil skoro o dvacet miliard odhad příjmů, a tak mohl přidat těm, kdo nejvíc křičeli, tedy představitelům resortu školství a dopravy.
Všechno to jsou dobré zprávy, které jenom zbývá potvrdit, což bude možné za pár dnů, až ministerstvo financí předá veřejnosti upravenou rozpočtovou dokumentaci.
Přesto nejsou všechny zprávy o rozpočtu dobré a jejich poselství bohužel nelze přehlížet. V samotném rozpočtu je vidět jedna zvláštní věc. Česko se potýká s krizí, přesto v příštím roce poroste rekordním tempem výběr obvyklých daní a sociálního pojištění.
Čtěte také
Z neúplné dokumentace vyplývá, že půjde o nějakých 140 nebo 150 miliard korun navíc, tedy o částku, o které si mohli jen nechat zdát dokonce ministři financí v časech velkého ekonomického růstu.
Daně zvyšuje úsporný balíček, přesto jeho výnosy sehrají jen podřízenou roli. V zásadě jde o to, že stát napřesrok vydělá na letošní inflaci. Na tom faktu není v zásadě nic špatného, vyvolává však otázku, proč se plánovaný schodek proti letošku snižuje o pouhých 43 miliard.
Mene tekel
Již zmíněná elegance, s níž ministr financí ustoupil požadavku svých kolegů ze školství a dopravy na zvýšení výdajů, se stává nápisem „mene tekel“ na budově tuzemských veřejných financí.
Shodou okolností či vlastní šikovností dokáže vláda zajistit státu rekordní navýšení daňových příjmů, přesto jsou požadavky některých resortů, vedle již obou zmíněných se to týká také sociálních věcí, zdravotnictví a obrany, tak zásadní, že ani rekordní příjmy celkové bilanci příliš nepomůžou. Co nás čeká v dalších letech, až příjmy tolik neporostou?
Právě takovou otázku položil předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Vládou schválený návrh rozpočtu na ni odpověď nepřinesl, jenom podtrhl její naléhavost.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.