Petr Holub: Strašný konec Jiřího Zimoly

První místopředseda ČSSD Jiří Zimola.
První místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Z krajských lídrů sociální demokracie dokázal málokdo tolik, co Jiří Zimola. Dnes sedmačtyřicetiletý politik vyhrál troje volby v Jihočeském kraji a třikrát po sobě se stal hejtmanem.

Jen svůj poslední mandát nedokončil. Přesto šlo pod jeho vládou považovat Jihočeský kraj za zemi sociálním demokratům zaslíbenou, kde běžně nominovali starosty a rozhodovali o všem důležitém.

Petr Hartman: Zachraňuje Zimola ČSSD, nebo jí škodí?

Jiří Zimola

Jiří Zimola se snažil po výprasku ve sněmovních, senátních a obecních volbách zachraňovat sociální demokracii. Pro prvního místopředsedu strany by to měl být samozřejmý úkol.

Letos v únoru pak vystoupil až do čela celé strany, když se stal prvním místopředsedou. Teď odstoupil po sporech s kolegy a už se vedou spekulace o tom, že se snad na březnovém sjezdu pokusí dosáhnout pozice předsedy s podporou vlivné skupiny Zachraňme ČSSD.

Tento příběh vzestupu regionálního politika je v jednom ohledu málo věrohodný. Nepočítá totiž s okolnostmi poslední kapitoly Zimolovy kariéry. Zpočátku všechno běželo jako na drátku.

Od roku 1998 byl oblíbeným starostou pohraničního města Nová Bystřice, o deset let později se stal hejtmanem a jako jeden ze dvou sociálních demokratů obhájil funkci i v roce 2016. Jenže hned v následujícím roce musel rezignovat pod tlakem skandálu. Dodnes nedokázal uspokojivě vysvětlit, jak postavil luxusní chalupu na Lipně.

Čunkův efekt

Skandál mu zničil v jižních Čechách pověst poctivého politika, v základě jeho pádu však byla politická chyba. Byl považován za sympatizanta Andreje Babiše, a proto dal v roce 2016 při domlouvání koalice před občanskými demokraty přednost hnutí ANO. Ovšem občanští demokraté nelenili a nabídli ANO místo hejtmana, pokud je vezmou do krajské rady.

Máme obavy, že Babiš bude vládnout s KSČM a SPD. Vstup do vlády je od nás oběť, říká Zimola (ČSSD)

Jiří Zimola

Hnutí ANO pokračuje v jednání s ČSSD o menšinové vládní koalici tolerované komunisty. Po jednání expertních týmů mělo v pátek následovat setkání předsedů obou stran, na žádost sociálních demokratů ale bylo přesunuto na úterý. „Chtěli bychom už jednání posunout do finální fáze. Blíží se dubnový sjezd, který máme seznámit s dojednanými výsledky,“ říká první místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Skandál s chalupou byl pouze spouštěčem převratu. Nakonec sociální demokraté místo hejtmana s pomocí menších stran uhájili, ovšem kompromitovaného Zimolu už nikdo zpátky nechtěl.

To však exhejtmanovi nebránilo, aby se stal stranickým rebelem a po katastrofě ve sněmovních volbách získal s podporou prezidenta Miloše Zemana vysoký post prvního místopředsedy v Praze. Této pozice využil k mohutnému tlaku na obnovení vládní koalice s hnutím ANO.

Jelínek: Hamáček dostal šanci, za rok ho ale může nahradit Zimola

Jiří Zimola a Jan Hamáček na 40. sjezdu ČSSD v Hradci Králové

ČSSD na mimořádném sjezdu v Hradci Králové zvolila nové vedení v čele s Janem Hamáčkem. Prvním místopředsedou se nakonec stal jeho protikandidát Jiří Zimola, který v prvním kole volby dokonce získal více hlasů delegátů. „Byl dobře připravený, Hamáčkovo vystoupení nebylo tak přesvědčivé. Ale když sociální demokraté chtějí udělat nějakou změnu, většinou si dají pozor, aby nebyla příliš razantní,“ soudí politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Ovšem tragické bylo, jak Jihočeši sečetli výsledky sociálnědemokratického vládnutí v říjnových komunálních volbách. Jejich zástupci sehráli významnější roli při sestavování městských rad v bývalých okresních městech jen v Jindřichově Hradci a Písku, kde měli silné kandidáty považované za Zimolovu alternativu, a v Českých Budějovicích se ani nedostali do zastupitelstva. Propad srovnatelný jenom s pražským fiaskem lze připsat na účet předsedy krajské organizace, tedy Zimoly.

V této chvíli znamená rezignace exhejtmana na místo prvního místopředsedy sociální demokracie poslední dějství úpadku. Bylo vlastně dokladem sociálnědemokratického zoufalství, když za obnovitele strany zvolili hazardéra, který už musel všechno vsadit na jednu kartu.

Petr Holub

Navíc se opakoval Čunkův efekt, že se úspěšný regionální politik nedokáže uplatnit v hlavním městě a logicky spadne do role outsidera, se kterým nikdo nemluví. Nezbývalo než položit i poslední kartu. Také nejde očekávat, že se Zimola vrátí, přinejmenším do té doby, dokud se sociální demokraté budou považovat za parlamentní stranu.