Petr Holub: Stejné zbraně jako proti minulé krizi

25. březen 2020

V současné vyhrocené době člověka sotva napadne, že něco podobného už zažil. Veřejní činitelé také nešetří superlativy, že od války tady nic podobného nebylo.

Přesto Česko čelilo před 11 lety přinejmenším v ekonomickém ohledu stejně vážným problémům.

Čtěte také

V obou případech se pohroma přihnala odněkud z druhé strany zeměkoule, tehdy v podobě finanční krize z Ameriky, tentokrát jako koronavirus z Číny. A tehdy se stejně jako dnes sešel parlament, aby odhlasoval vládní návrhy na pomoc ekonomice. V roce 2009 se jim říkalo Národní protikrizový plán, letos stačí termín záchranný balíček.

Vyjádřeno v miliardách korun, tolik se nelišily. Hlavním jsou slevy na sociálním pojistném, které stát před 11 lety odpustil ve výši 18 miliard, letos ulehčí o 15 miliard. Tentokrát vláda ještě odpouští 8 miliard ze zdravotního pojištění, vedle toho počítá s deseti miliardami ošetřovného pro rodiče školáků.

Proti současné sociálně smýšlející vládě měl kabinet Mirka Topolánka v roce 2009 blíž k podnikatelům, proto odpustil firmám ještě 12 miliard na daních tím, že zrychlil odpisy.

Dnes jsme smrtelně vážní

K deseti miliardám se blížila podpora stavebnictví, především v programu zateplování budov. V obou případech tedy balíček překročil 30 miliard a nezáleželo na tom, jestli je to na záchranu před výpadkem úvěrů, anebo před důsledky přísné karantény.

Čtěte také

Ještě v jednom rozměru se současná krize podobá minulé. Málokdo si byl před lety schopen uvědomit, jak krize zasáhne státní rozpočet. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) teď ve sněmovně aktualizovala státní rozpočet s tím, že se ekonomika propadne o 5 %. Také proto se příjmy sníží o 90 miliard a naopak výdaje vyrostou o 70 miliard.

Stejně jako v roce 2009 si ani současní politici neuvědomují vážnost situace. Také tehdy ekonomika propadla o 5 %, ovšem daňové příjmy rozpočtu se snížily o 160 miliard. Dnes má vláda ještě odvahu slibovat zvýšení výdajů o 70 miliard, přitom kromě deseti miliard na ošetřovné půjde zbytek do rezerv, nezbytně nutných na boj s pandemií. Tuto částku zdůvodňuje nová verze rozpočtu jen vágně, a proto bude záležet pouze na vládě, aby peníze užila rozumně a ve prospěch občanů.

Petr Holub, týdeník Echo

V jednom ohledu se však situace liší. Pokud jsme byli v roce 2009 vážní, pak dnes jsme smrtelně vážní. Topolánkův balíček se stal podnětem k politickým sporům, které trvaly několik měsíců, a jedním z dějství byl pád vlády. Dnes se celá sněmovna semkla kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) a schvaluje jeho zákony v expresním tempu. Minule se také hovořilo o tom, že na takové rozhazování stát nemá a že záhy bude nutné šetřit, což za pár měsíců potvrdil tzv. Janotův úsporný balíček. Tentokrát se mluví o tom, že přijde ještě záchranný balíček číslo II.   

Autor je komentátor serveru Echo24

autor: Petr Holub
Spustit audio