Petr Holub: Proč obchodníkům s byty klesla čelist

20. červenec 2022

Už nejméně tři roky se hraje na trhu nemovitostí oblíbená hra. Realitní makléři oznamují, že ceny bytů právě začaly klesat a je tedy nejvyšší čas prodávat, protože cena už lepší nebude. Na druhé straně se vyplatí nakupovat, protože nabídka se může jenom zhoršit. Pokaždé je výsledek stejný, tedy ceny rostou dál a obvykle rychleji.

Teď se historie opakuje a existují důvody k tomu, aby majitelé a potenciální kupci brali varování makléřů s větší vážností. Samozřejmě se vyplatí počkat na údaje Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí, data od realitních společností však jsou dostatečně zneklidňující.

Čtěte také

V červnu začaly ceny bytů skutečně klesat v Praze, Ostravě, Plzni a dalších městech, v červenci se podle statistiky RealityMix přidalo Brno a Liberec. Děje se něco nezvyklého, potvrzuje Česká národní banka, podle níž se v dubnu poprvé od roku 2011 snížil objem hypoték, přitom se výpadek nevyrovnal ani v květnu.

Tyto zprávy nejde přeceňovat, přesto oživily otázku, jak skončí prudký cenový růst, který Česko zažilo zvláště v minulém roce a který byl bez konkurence nejvyšší v celé Evropské unii. Všichni by si přáli, aby došlo k hladkému přistání. To znamená, že se ceny zastaví, možná i trochu poklesnou, ale aktuální poměry se dramaticky měnit nebudou. Druhou možností, které se každý bojí, je prasknutí nemovitostní bubliny.

Účty za elektřinu a plyn

Často se připomíná španělská historie z roku 2008. Ceny bytů tam během deseti let vyrostly o 150 procent na průměrnou úroveň dvou tisíc eur za metr čtvereční, po prasknutí bubliny však najednou začaly klesat. Za pět let se snížily víc než o třetinu.

Čtěte také

Zdejší situace je podobná. Za osm let vyrostly ceny bytů v Praze o 100 procent, mimo Prahu o 150 procent, za metr čtvereční se platí v průměru dva a půl tisíce eur, tedy zhruba tolik jako před prasknutím bubliny ve Španělsku i při započtení inflace.

Otázka tedy stojí tak, proč bychom neměli Španělsko následovat i při poklesu cen. Nějaké důvody by se našly. Předně v Česku neroste nezaměstnanost a zdejší rodiny dokážou splácet hypotéky, i když se měsíční odvody zvýší i o pár tisíc. Tuzemský trh se také dosud nenasytil, lidé nemají kde bydlet, byty získaly pověst nejlépe uložených peněz, a za takových poměrů není dramatický propad cen pravděpodobnou variantou.

Petr Holub

Tato uklidňující slova ovšem platí jen v tom případě, že se na trhu nezmění nálada. Spekulanti pak mohou odejít a lidé v nastávající recesi ztratí o nemovitosti zájem, protože budou mít starosti, jak uhradit účty za elektřinu a plyn.

Zatím ovšem nemá smysl přehánět obavy. V této chvíli se jenom objevilo pár čísel, při kterých obchodníkům s byty poklesla čelist.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio