Petr Holub: Proč obchodníkům s byty klesla čelist
Už nejméně tři roky se hraje na trhu nemovitostí oblíbená hra. Realitní makléři oznamují, že ceny bytů právě začaly klesat a je tedy nejvyšší čas prodávat, protože cena už lepší nebude. Na druhé straně se vyplatí nakupovat, protože nabídka se může jenom zhoršit. Pokaždé je výsledek stejný, tedy ceny rostou dál a obvykle rychleji.
Teď se historie opakuje a existují důvody k tomu, aby majitelé a potenciální kupci brali varování makléřů s větší vážností. Samozřejmě se vyplatí počkat na údaje Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí, data od realitních společností však jsou dostatečně zneklidňující.
Čtěte také
V červnu začaly ceny bytů skutečně klesat v Praze, Ostravě, Plzni a dalších městech, v červenci se podle statistiky RealityMix přidalo Brno a Liberec. Děje se něco nezvyklého, potvrzuje Česká národní banka, podle níž se v dubnu poprvé od roku 2011 snížil objem hypoték, přitom se výpadek nevyrovnal ani v květnu.
Tyto zprávy nejde přeceňovat, přesto oživily otázku, jak skončí prudký cenový růst, který Česko zažilo zvláště v minulém roce a který byl bez konkurence nejvyšší v celé Evropské unii. Všichni by si přáli, aby došlo k hladkému přistání. To znamená, že se ceny zastaví, možná i trochu poklesnou, ale aktuální poměry se dramaticky měnit nebudou. Druhou možností, které se každý bojí, je prasknutí nemovitostní bubliny.
Účty za elektřinu a plyn
Často se připomíná španělská historie z roku 2008. Ceny bytů tam během deseti let vyrostly o 150 procent na průměrnou úroveň dvou tisíc eur za metr čtvereční, po prasknutí bubliny však najednou začaly klesat. Za pět let se snížily víc než o třetinu.
Čtěte také
Zdejší situace je podobná. Za osm let vyrostly ceny bytů v Praze o 100 procent, mimo Prahu o 150 procent, za metr čtvereční se platí v průměru dva a půl tisíce eur, tedy zhruba tolik jako před prasknutím bubliny ve Španělsku i při započtení inflace.
Otázka tedy stojí tak, proč bychom neměli Španělsko následovat i při poklesu cen. Nějaké důvody by se našly. Předně v Česku neroste nezaměstnanost a zdejší rodiny dokážou splácet hypotéky, i když se měsíční odvody zvýší i o pár tisíc. Tuzemský trh se také dosud nenasytil, lidé nemají kde bydlet, byty získaly pověst nejlépe uložených peněz, a za takových poměrů není dramatický propad cen pravděpodobnou variantou.
Tato uklidňující slova ovšem platí jen v tom případě, že se na trhu nezmění nálada. Spekulanti pak mohou odejít a lidé v nastávající recesi ztratí o nemovitosti zájem, protože budou mít starosti, jak uhradit účty za elektřinu a plyn.
Zatím ovšem nemá smysl přehánět obavy. V této chvíli se jenom objevilo pár čísel, při kterých obchodníkům s byty poklesla čelist.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.