Petr Holub: Proč ministr Válek neprověřil ceny léků

2. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Bývalá ředitelka SÚKL Kateřina Podrazilová | Foto: ČTK / Kamaryt Michal

Petr Holub: Proč ministr Válek neprověřil ceny léků

Titul nejdéle sloužícího ministra zdravotnictví České republiky už má Vlastimil Válek v kapse, ovšem jako naschvál právě na konci funkčního období utrpěla jeho pověst dosud největší šrám. Jak upozornil Český rozhlas, pražský Městský soud zrušil ministrův verdikt z prosince 2023, kterým byla vyhozena ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřina Podrazilová.

Čtěte také

Nejde o obvyklý vyhazov. Konkurz na ředitelku ústavu Podrazilová vyhrála předloni v létě, v září nastoupila do funkce, v říjnu požádala auditní firmu KPMG, aby prověřila zakázky ústavu.

V polovině prosince seznámila kolegy s výsledky auditu, který zjistil v hospodaření značný nepořádek, a o dva dny později ji ministr nechal vyhodit. Bylo to ještě ve zkušební lhůtě, a tak nemusel sdělovat důvod. Jestli se později výsledky auditu nějak využily, není známo.

Samo o sobě to nevypadá dobře. Do státního ústavu, který tehdy byl terčem kritiky, nastoupí nová manažerka, a když se pokusí ověřit, jestli je uvnitř ústavu všechno v pořádku, tak ji odpovědný ministr nechá vyhodit. Pokud v praxi lékového ústavu zavládl šlendrián – a audit to přinejmenším naznačuje – pak se ministr dostává do podezření, že se možného šlendriánu zastal.

Čtěte také

Případ je však vážnější. V Česku se ročně za léky utratí přes 100 miliard korun v cenách, které podléhají státní regulaci, tedy regulaci lékového ústavu. Pokud ovšem ústav nemá v pořádku ani zakázky na služby zajišťující jeho vlastní provoz, jak může efektivně dohlížet na ceny léků, to je vážná otázka.

V rozporu se zákonem?

Přitom existuje řada dokladů, podle kterých český pacient i pojišťovny platí příliš vysoké taxy. Nejznámější jsou v této souvislosti každoroční analýzy švédské agentury TLV, podle kterých jsou ceny v Česku příliš vysoko.

Nejde ani tak o originální léky s patentovou ochranou – tady platí všechny země zhruba stejně a české ceny jsou jen o málo vyšší než průměr. Ovšem u léků, které mají generickou alternativu, tuzemská regulace selhává a Češi tak platí po Švýcarsku za stejné léky nejvíc v Evropě.

Čtěte také

Český lékový ústav se brání tím, že TLV do srovnání zařadila ceny z oficiálních ceníků, ovšem v tuzemském byznysu funguje konkurence a tak jsou reálné ceny pro zákazníky o dost nižší. Jinými slovy, regulace generických léků nechává prostor, aby jejich cenu snížila soutěž těch několika lékárenských řetězců, které ovládají zdejší trh.

Jestli se řetězce opravdu snaží, to už nikdo neověřoval. Přitom by to bylo namístě. Útrata za léky roste v Česku podle statistického úřadu každým rokem o víc než deset procent a stát by tedy snad mohl prověřit, jak regulace funguje. Není známo, že po odchodu ředitelky Podrazilové k nějaké prověrce došlo.

Petr Holub

Ředitelka chtěla s cenami léků něco dělat, ministr Válek tomu však svým verdiktem – možná mimoděk – zabránil. Jak navíc svědčí nepravomocný verdikt Městského soudu, dost pravděpodobně při tom on, nebo jeho podřízení postupovali v rozporu se zákonem.

Po současné vládě stejně jako po každé jiné zůstane řada pomníků, tedy nesplněných úkolů. Jedním z největších budou ceny léků a obecně náklady za léky, které zatěžují rozpočty pojišťoven i domácností, a to velmi pravděpodobně víc, než by odpovídalo jejich užitku. Ministr měl šanci s tím něco udělat, sám ji ale odmítl.   

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.