Petr Holub: Probuzení. Evropa věří, že dobré časy jsou na dohled

16. srpen 2024

Potvrdilo se, že s evropskou ekonomikou to není tak strašné. Ve druhém čtvrtletí se nevrátila do období stagnace, někdo tvrdí, že mělké recese, ve které byla po celý minulý rok. Naopak, podle Eurostatu rostla stejně jako v prvním čtvrtletí  sice pomalým tempem o tři desetiny procenta, ale rostla.

Cesta k zotavení tedy pokračuje, i když bude trvat dlouho. Pro Česko by se dalo použít stejné hodnocení.

Čtěte také

V zásadě šlo o pozitivní překvapení vzhledem k tomu, že německá ekonomika zase, byť mírně, zpomalila. Důvody jsou zřejmé, veřejnosti je připomněl ministr hospodářství Robert Habeck. Německý vzestup je příliš závislý na exportu do Číny, která právě neroste, jak by měla, nehledě k tomu, že země za Šumavou trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Poměry průmyslu se zlepší, až Evropská centrální banka sníží úrokové sazby a až začne mezinárodní obchod fungovat, jak by měl. To zní rozumně. Německo produkuje zboží na vyšší technologické úrovni, a jeho importéři náhradu jen tak nenajdou. Na lepší časy se můžeme spolehnout, jen není jisté, kdy přijdou.

Kde úspory došly

Přes tento zásadní problém evropská ekonomika roste. Jsou státy, jejichž produkční schopnosti se neomezují na klasický průmysl, ale také na bankovní služby a rozvoj moderních technologií včetně léků.

Čtěte také

Konkrétně jde o Dánsko, Irsko a Lucembursko. Bohužel k nim nepatří Česko a jejich vliv na celou Evropu také není příliš zásadní.

Růst očividně táhne někdo jiný, konkrétně státy, které vydělávají na turistice, a také další země, jejichž občanům se zlepšila finanční situace díky časům covidu, kdy jim stát vypomáhal různými dávkami, peníze však nebylo kde utrácet.

Lidé proto dnes mohou kromě častějšího cestování na dovolenou víc nakupovat také doma a tím zvýšit obrat v obchodu, službách a také jednodušších odvětvích průmyslu.

Čtěte také

Zmíněné superlativy platí z velkých zemí hlavně v Španělsku a Polsku. V menší míře se to ostatně týká také Česka a je to nejlepší příslib, že poměry se už opravdu obrací k lepšímu.

Přesto má růst evropské ekonomiky slabá místa, a nejde jen o zpoždění německého průmyslu. Existují totiž země, kde lidem už covidové úspory došly. Konkrétně jde o Maďarsko, kde peněženky občanů vyprázdnila nejhorší inflace na celém kontinentu, nebo o Švédsko, kde se nafoukla realitní bublina, která zhoršila bilanci mnohých rodinných účtů víc, než se čekalo.

Petr Holub

Riziko, že se ostatní země, anebo rovnou celá Evropa, vydají maďarskou nebo švédskou cestou, není právě zanedbatelné, a nikdo nevidí dopředu, kdy rodiny usoudí, že na zvýšenou spotřebu už nejsou peníze.

Dilema budoucích týdnů a měsíců je nasnadě. Jde o to, jestli se dříve probudí evropský exportní průmysl, anebo dříve dojdou rodinám peníze. Tato rovnice rozhoduje o budoucí prosperitě.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.