Petr Holub: Příjemně překvapit. Nová rozpočtová strategie vlády ČR

21. červen 2024

Pětiměsíční výdělek v každém roce odvede daňový poplatník státu. Činí tak uvědoměle a rád, protože za odvedené peníze stát zajišťuje užitečné služby pro něho samého i pro ty, kteří ještě, nebo už nemohou vydělávat. Proto může poplatník s jistou hrdostí očekávat, že letos zaplatí na daních a odvodech bezmála dva a půl bilionu korun, z toho jeden bilion a sedm set miliard přímo do státního rozpočtu.

Teď ovšem musí být daňový poplatník zklamán. Každoročně zveřejňovalo ministerstvo financí koncem června nejen celkovou částku, kolik bude na daních vyžadovat v příštím roce, ale také přehled o tom, kde přinesou vybrané peníze svůj užitek.

Čtěte také

Změnil se ovšem zákon o rozpočtové odpovědnosti a ministr financí už svůj plán v červnu zveřejňovat nemusí. Bude to stačit až někdy koncem srpna, pár dnů před tím, než návrh odhlasuje vláda. Jednou větou, není to právě vzorový příklad průhlednosti veřejných financí.

Další potíž takového postupu je v tom, že z neurčitých zpráv od jednotlivých účastníků rozpočtového procesu vycházejí takřka hrozivé vize, jak bude rozpočet napřesrok vypadat. Zřejmě nejjistějším číslem je částka 235 miliard korun, které by měl dosáhnout schodek státního rozpočtu.

Skutečné požadavky

Není to velká sláva, zadlužení poroste jen o 17 miliard pomaleji než letos. Chce snad vláda poplatníkům naznačit, že pracují příliš málo efektivně na to, aby jejich odvody pokryly potřebné výdaje?

Čtěte také

V každém případě výdaje rozpočtu porostou nečekaným tempem. V médiích už zaznělo, že se proti letošku zvýší o 100 miliard, z toho ovšem přes polovinu navýšení spolknou důchody a odvody zdravotním pojišťovnám. Proto ministři žádají dalších 300 miliard navíc.

Obvykle přitom nechtějí své nadpožadavky zveřejňovat. Ministři školství a dopravy připustili, že půjde o 30 miliard, ministr pro místní rozvoj chce 15 miliard na podporu bydlení, deset miliard navíc reklamuje ministryně obrany, nejméně stejnou částku ministr vnitra.

Jisté je, že tito ministři něco žádají, ovšem nechávají si pro sebe, jaké jsou jejich skutečné požadavky. Dost pravděpodobně budou ještě vyšší. Šéf financí Zbyněk Stanjura je zase ke kolegům dost vstřícný, aby daňovým poplatníkům přesná čísla neprozradil.

Petr Holub

Vlastně by se dalo uzavřít nepřátelskou úvahou, že členové vlády, která se sama označuje za vládu rozpočtové odpovědnosti, nemyslí na nic jiného, než kolik peněz by z daňových poplatníků vytáhli, a ještě jim ani nechtějí říct, na co je potřebují. Ovšem daňový poplatník je vzorem vší loajality vůči státu, jak svědčí jeho pravidelné odvody státní pokladně.

Nebude si stěžovat, ale celé prázdniny se bude těšit, až ho ministři po návratu z dovolené překvapí skvělým a promyšleným rozpočtem, ze kterého půjde zaplatit ještě víc užitečných věcí než kdy jindy.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio