Petr Holub: Nejhorší v Unii. Češi otloukánkem expertů z Bruselu

16. únor 2023

Vlasy hrůzou na hlavě musely vstát každému, kdo si přečetl, jak Evropská komise hodnotí aktuální situaci tuzemské ekonomiky a jaké jí nabízí výhledy. Dalo by se říci, že při hodnocení jednotlivců z nějakého početného celku, ať už jde o třídu základní školy, nebo v našem případě Evropskou unii, je vždy třeba najít největšího propadlíka a ve srovnání s ním ukázat, že ostatní na tom nejsou tak zle.

Při aktuálním hodnocení evropské ekonomiky sehrála pro bruselské experty tuto nevděčnou roli Česká republika.

Čtěte také

Vlastně se není čemu divit. Česko patří vedle Estonska a Maďarska ke třem zemím, které se už koncem roku 2022 propadly do recese. Přitom potíže Estonska a Maďarska nejsou tak fatální, způsobila je výhradně mimořádná událost, tedy vysoké ceny energií. V Česku jde o hlubší problém způsobený nízkou spotřebou domácností.

Evropská komise vážnost ještě zdůrazňuje nepřesným tvrzením, že česká vláda domácí spotřebu podporuje dotacemi. Bruselští úředníci také neopomenou zdůraznit, že Česko zůstalo posledním členským státem Unie, který nedosáhl ekonomické úrovně roku 2019, tedy období před krizí. Předposlední Španělsko dorovnalo předkrizovou úroveň koncem minulého roku.

Negativní předpovědi ekonomů

Do skutečně temných vod deprese ovšem člověk vstoupí ve chvíli, kdy si přečte prognózu pro letošní rok. „Při stagnujícím hospodářském růstu nastane pokles reálného disponibilního důchodu. Spotřeba domácností bude stagnovat vinou napjaté finanční situace a nízkého spotřebitelského sentimentu,“ hlásí proroci z Bruselu.

Čtěte také

Přitom jedině vyšší spotřeba může podle nich hospodářství zachránit. Pak není divu, že Česko bude v nadcházejícím roce mezi pěti zeměmi Evropy, které neporostou. Také v roce 2024 budou Češi s růstem pod dvě procenta nejhorší ze všech postkomunistických zemí.

Přesto mohou být podobně přehnané nářky užitečné. Byly to právě předpovědi z počátku roku 2022, když začala ruská invaze na Ukrajinu, které vedly k tomu, že značná část Evropanů propadla temným očekáváním. Tato očekávání je donutila omezit spotřebu, nižší spotřeba přiměla obchodníky zvýšit ceny, na což lidé reagovali dalším šetřením a obchodníci dalším zvýšením cen.

Petr Holub

Spirála úspor a zdražování byla zřejmě nejrychlejší právě v Česku, proto vedla k takovému propadu spotřeby domácností, že se do recese dostala celá ekonomika. Kdyby vystrašení lidé tolik nešetřili, k recesi by nedošlo.

Jinými slovy: pokud bychom nevěřili negativním předpovědím ekonomů, mimo jiné z Bruselu, nemuselo české hospodářství zpomalit. Za současnou prognózu tedy stačí úředníkům Evropské komise poděkovat a popřát, ať si s tou příští dají víc práce.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.