Petr Holub: Dělníci vyrábějí, zedníci staví. Ale proč tak málo?

7. červen 2023

Situace se už stabilizovala, říkají obvykle lidé, kteří zažili vážné potíže, ve chvíli, když už nějakou dobu k žádným velkým malérům nedošlo. Patří pak k obvyklému optimismu, že se v těchto stabilnějších časech čeká, že nadále už věci půjdou správnou cestou a pomalu se budou zlepšovat.

Tato důvěra v budoucnost ovšem může být zklamána, jak si v posledních dnech a týdnech ověřili nejen tuzemští ekonomové. Světová ekonomika zažila v posledních pár letech několik až katastrofických otřesů, od jednotlivých vln koronaviru v roce 2020 a 2021 přes vpád Ruska na Ukrajinu loni v únoru až po vrchol zdražení energií během následujícího srpna.

Čtěte také

Přitom Češi byli všem katastrofám blíž než většina ostatních národů. Od loňského léta však už je relativní klid a lidé, podniky, společnost či ekonomika měli od té doby čas se zotavit. Proto také všichni experti a analytici očekávají, že se hospodářství odrazilo od krizového dna a že teď už průběžně poroste, jak bývá zvykem v klidných dobách.

Ovšem také vývoj společností nebo ekonomiky podléhá pravidlům zemětřesení. Po prvním velkém otřesu ještě mohou přijít další, často s větším časovým odstupem, které třeba zničí i dosud zachované budovy. Teď se zdá, že stejný efekt postihl českou, a nejen českou ekonomiku.

Výpadek bytové výstavby

Hypotézu o postupném oživení ještě během jarních měsíců postupně zpochybňovaly neurčité zprávy, že se mnohé sektory hospodářství, případně důvěra podnikatelů a spotřebitelů, pohybují spíše odnikud nikam.

Čtěte také

Aktuální čísla z dubna nakonec ukázala, že nástup lepších časů se přinejmenším odkládá. Přes dobré výkony automobilek se produkce průmyslu opět propadla, dokonce pod úroveň posledního předkrizového roku. Dubnový pád stavebnictví nemá srovnání v letošním ani v minulém roce.

Těžko nazvat oživením ekonomiky situaci, kdy průmysl klopýtá, stavebnictví padá a ani maloobchod podle předstihových údajů neprosperuje. A protože inflace zůstává nad deseti procenty, tak jdou reálné mzdy dolů. Jinými slovy, zemětřesení z minulých dob se připomnělo dodatečnými otřesy. Nemá ovšem smysl nebezpečí přeceňovat.

Například nelze přehlížet pozitivní zprávu, podle níž se vysoko do pozitivních čísel překlopila bilance zahraničního obchodu. Na jedné straně přiměřeně roste export, jen to ještě není vidět na výkonech průmyslu. V časech krizí, kdy byly přetrženy dodavatelské řetězce, se hodně vyrábělo na sklad. Teď se sice zboží prodává, ale to ještě neznamená, že je nutné nastartovat výrobu.

Čtěte také

Bilanci zahraničního obchodu pomáhá také fakt, že zlevnily dovážené suroviny. Jen se to ještě neprojevilo na tuzemských cenách spotřebního zboží a tak spotřebitelé prostě čekají, až to přijde.

Největší problém je ve stavebnictví, které dosud trpí nesmyslným rozhodnutím minulé vlády zrušit v časech covidu daň z převodu nemovitostí. Tím se o čtyři procenta snížily prodejní ceny a o nové byty získali zájem finanční investoři, kteří vyšroubovali ceny nejrychlejším tempem v Evropě.

Petr Holub

Po zvýšení úroků z hypotečních úvěrů však daňové zvýhodnění ztratilo efekt. Cenová bublina začala praskat, i když o jejím úplném propíchnutí ještě nelze mluvit. V každém případě se méně staví, protože výpadek bytové výstavby nenahradily ani vládní investice do infrastruktury.

Nárazy zvenku i zkratová rozhodnutí v čase krizí mají důsledky, které ještě neodezněly. Bylo by dobré věřit, že už je tuzemské hospodářství překonalo, stále však nebylo odstraněno příliš mnoho překážek. Zdá se být jisté: Dříve než koncem roku oživení nepřijde.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy 

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.