Petr Holub: Budoucnost fakultních nemocnic ve víru paragrafů

1. září 2023

Poslední dny ukázaly, že favoritem v soutěži o nejsložitější zákon v historii Česka se stává konsolidační balíček současné vládní koalice. Má ovšem jednu nevýhodu. Většina občanů, politiků i expertů může být nakonec překvapena, co všechno se zákonem mění.

Není to velká zábava přečíst návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má zvýšit příjmy státní pokladny o 70 miliard a který vláda poslala do Sněmovny koncem června. Znamená to totiž prostudovat 220 stran právnického textu, který mění 63 již platných zákonů.

Čtěte také

Stejně málo vzrušující je přečíst pozměňovací návrh, který ve středu schválil rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Právnického textu je tentokrát 210 stran. Mění se v něm zhruba třetina již jednou upravených zákonů, zároveň se v pozměňovacím návrhu objevily změny několika zákonů, které původní vládní verze nezmiňuje. Teď tedy pozměňovací návrh zamíří na plénum Sněmovny a spolu s vládní předlohou bude do dvou týdnů odhlasován.

Je těžké pochopit už jenom samotou proceduru. Kdo by se pak ještě zajímal o to, co vládní návrh skrývá. Nakonec stačí získat přehled přečtením pár stránek tiskové zprávy od ministerstva financí.

Pokud ovšem člověk neodolá a do paragrafů se začte, tak objeví pár přece jen trochu zábavných změn, které se zlepšením stavu veřejných financí nesouvisí a které tedy ani tisková zpráva ministerstva financí nezmiňuje.

Riziko nezvladatelných dluhů

Pozměňovací návrh například obsahuje plán, jak zásadně reformovat příspěvkové organizace státu. Je to možné ukázat na příkladě patnácti fakultních a dalších státních nemocnic, které jsou z příspěvkových organizací zdaleka největší, protože se jejich obrat pohybuje okolo deseti miliard korun ročně.

Čtěte také

Jejich ředitelé spolu s ministrem zdravotnictví dostanou najednou právo s nimi hospodařit s mnohem větší volností. Ministr zdravotnictví je může slučovat podle svého uvážení, zároveň si ředitelé jen se souhlasem ministra financí mohou půjčovat libovolné částky na nákladné přestavby, i kdyby třeba neměli dost peněz na léčení. Nic z toho dosud není možné.

Je možné jen spekulovat, co to bude pro hlavní pilíř českého zdravotnictví znamenat. Jistě to znamená příliv soukromých peněz, ovšem zároveň riziko nezvladatelných dluhů. Jedním z možných důsledků může být zrušení zadluženého ústavu, tedy jeho sloučení s jinou nemocnicí.

Petr Holub

Přesné dopady a vlastně ani záměr vládní koalice s nemocnicemi ovšem nikdo nezná, protože přehledná důvodová zpráva k tomuto plánu neexistuje.

Třeba ale zmíněné nejasnosti, ať už se týkají nemocnic, nebo jiných témat, projedná s navrhujícími ministry Sněmovna tak vyčerpávajícím způsobem, že budou všichni spokojeni.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.