Petr Holec: Okamura na prvním místě

15. březen 2019

Česko zaplavily billboardy SPD k volbám do Evropského parlamentu. Jako obvykle je na nich šéf strany Tomio Okamura a taky vzkaz, že je Česká republika na prvním místě.

To je jistě ironie: Okamura totiž kandiduje až na posledním místě, prý hlavně aby podpořil ostatní kandidáty. Lídrem SPD do voleb je někdejší ministr zdravotnictví ČSSD Ivan David, který ke svému angažmá v čele kandidátky říká, že „je potřeba v Bruselu bránit zvěrstvům“.

Lukáš Jelínek: Okamura si vybral radikálně opoziční cestu

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na celostátní volební konferenci hnutí

Menšinová vláda ANO a ČSSD se opírá o KSČM a dává s ní v Poslanecké sněmovně většinu. Komunisté neslíbili hlasovat pro všechno – drží se sedmi pro ně důležitých témat.

Což je vlastně další ironie. Hlavním bodem programu SPD je, že Česko vyvede z Evropské unie. „Konec diktátu EU. Odejdeme po anglicku,“ slibuje SPD a je tak nejspíš jedinou partají, která lidem slibuje agónii brexitu.

Navíc jestli to Okamura myslí fakt vážně, nemusí kvůli tomu kandidovat do Bruselu; o odchodu z EU se totiž rozhoduje doma. SPD chce o našem odchodu z EU rozhodnout v referendu, současná politicko-společenská nálada ale straně moc nepřeje.

Například podle posledních čísel CVVM si referendum přeje jen 28 procent lidí, zatímco 55 procent je proti. A pokud by se referendum konalo, hlasovala by pro odchod Česka z EU pouhá pětina lidí.

Reklama na Okamuru

Jindřich Šídlo: Okamura nepatří do vedení Poslanecké sněmovny

Jindřich Šídlo

Tohle volební období, celkově už osmé od vzniku samostatného českého státu, bude v mnoha ohledech přelomové. Předsedou dolní komory, která se dnes schází na své ustavující schůzi, se poprvé stane politik z jiné strany, než je ODS nebo ČSSD.

A je tu i další paradox. Okamura voličům slibuje, že pro něj bude Česká republika v Evropském parlamentu na prvním místě, což se samozřejmě neslučuje s naším odchodem z EU. Kdyby totiž Okamura svůj volební slib v Bruselu skutečně splnil, pak Česko nemusí z EU odcházet, protože už nebude mít důvod.

Pro SPD je ve skutečnosti nejlepší, aby Česká republika byla v EU spíš na posledním místě, a lidé tak byli s naším členstvím nespokojeni. Jen tak si jich bude přát odejít víc než pětina, i když ani pak nejspíš ne úplně po anglicku.

A je tu ještě jedna nelogická věc. Okamura sice kandiduje do Evropského parlamentu až z posledního místa, ale vzhledem k tomu, že SPD je de facto on, může díky preferenčním hlasům ve volbách skončit v rámci strany první.

Petr Hartman: Jak se zbavit Okamury

Lídr SPD Ivan David ve volbách do Evropského parlamentu

Svobodě a přímé demokracii Tomia Okamury má pomoci psychiatr.

A kdyby to náhodou stačilo na Brusel, musel by odejít ze Sněmovny, protože funkce europoslance je neslučitelná s funkcí českého poslance. Nakonec by tedy v Evropském parlamentu sám dělal všechno proto, aby Česká republika byla na prvním místě a neměla tak důvod z EU odcházet.

To ale Okamura stejně nechce. I šéf SPD moc dobře ví, že mu mediální viditelnost a zatím i volitelnost dává právě funkce ve Sněmovně, kde je dokonce místopředsedou. A že by mu proto zvolení do Evropského parlamentu vůbec nepomohlo.

Ostatně mandátu europoslankyně se po zvolení do francouzského parlamentu vzdala i Marine Le Penová, jeho velký vzor. Podivná účast-neúčast šéfa SPD v eurovolbách je proto spíš jen další reklamou na Okamuru. Právě on je znovu na prvním místě. 

Autor je komentátorem Info.cz  

autor: Petr Holec
Spustit audio